Spółki z GPW zarobią w Nigerii?

Koalicja firm pod wodzą Polnordu rozmawia o budowie kopalni węgla i opalanej nim elektrowni w Afryce.

Spółki z GPW zarobią w Nigerii?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.12.2009 | aktual.: 22.12.2009 10:55

Polnord podpisał wstępne porozumienie z firmami, z którymi chciałby budować kopalnię węgla w Nigerii i elektrownię o mocy ponad 2 tys. MW. Partnerami kontrolowanej przez Ryszarda Krauzego spółki mają być m.in. Bumar, giełdowe Kopex i Rafako oraz należąca do Elektrotimu firma Procom System.

Budowniczy, nie inwestor

Pytany o szczegóły przedsięwzięcia Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu, uchyla rąbka tajemnicy. – Strony porozumienia zadeklarowały gotowość zawiązania konsorcjum, które podjęłoby się realizacji przedsięwzięcia. Wzięlibyśmy na siebie generalne wykonawstwo – mówi Ciurzyński, podkreślając, że cały projekt ma bardzo wstępny charakter. – Rozmawialiśmy z przedstawicielami rządu w Nigerii, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie naszą ofertą. Nie oznacza to jednak, że mamy kontrakt w ręku – zastrzega szef Polnordu, podkreślając, że nierozstrzygnięta jest jeszcze kwestia finansowania.

Partnerzy Polnordu potwierdzają zainteresowanie. – Skupilibyśmy się na budowie kopalni. Trudno dziś jednak mówić o konkretach – mówi Marian Kostempski, prezes Kopeksu. Podobnie sprawę widzi Rafako. – Na razie nie ma sensu mówić o kwotach i dokładnych harmonogramach. Jesteśmy jednak zainteresowani pracami przy budowie nowej elektrowni – zaznacza Mariusz Różacki, szef przedsiębiorstwa. Bumar z kolei chciałby dostarczać konstrukcje stalowe.

Na energetyce można zarobić

Jaką rolę pełniłby Polnord poza kierowaniem konsorcjum? – Wykonawczą, poprzez spółkę Polnord Inżynieria – mówi Ciurzyński. Odpierając zarzuty analityków, którzy po wcześniejszej publikacji „Parkietu” podnosili kwestię braku kompetencji dewelopera w tym obszarze, prezes przypomina, że Polnord startował jako firma wykonawcza działająca w kraju i zagranicą. – Energetyka to ciekawy sektor, w Polsce nie brak podmiotów mających szerokie kompetencje w tym obszarze. Chcemy je zorganizować i startować wspólnie w przetargach na wykonawstwo – mówi Ciurzyński.

PARKIET

afrykawęgielkopalnia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)