Spór o katechezę. "Od przedszkola chcą deprawować"

Zdaniem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego rządzącym, którzy chcą ograniczenia nauki religii w szkołach, zależy, by młodzież miała mniej wiedzy o swej godności i łatwiej ulegała współczesnym ideologiom. Jak mówił, celem jest ateizacja narodu polskiego.

Abp Marek Jędraszewski o lekcjach religii
Abp Marek Jędraszewski o lekcjach religii
Źródło zdjęć: © PAP | Art Service
oprac. KRWL

18.08.2024 14:49

Metropolita krakowski, abp. Marek Jędraszewski wyraził swoje obawy dotyczące planów rządu, które mają na celu ograniczenie nauczania religii w szkołach. Jego zdaniem, takie działania mają na celu zredukowanie wiedzy młodzieży na temat własnej godności, co z kolei ułatwi im poddanie się współczesnym ideologiom. Abp Jędraszewski twierdzi, że ostatecznym celem tych działań jest ateizacja narodu polskiego.

Obawy duchownego z Małopolski

Abp Jędraszewski wyraził swoje obawy podczas sumy pontyfikalnej, której przewodniczył w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ta uroczystość była kulminacją tygodniowych obchodów odpustu Wniebowzięcia NMP, które zgromadziły ponad 70 tys. wiernych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podczas homilii, abp Jędraszewski przypomniał o dogmacie ogłoszonym przez papieża Piusa XII w 1950 r., który głosił, że Maryja "po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej". Abp Jędraszewski zauważył, że ogłoszenie tego dogmatu nastąpiło zaledwie pięć lat po zakończeniu II wojny światowej — najbardziej krwawej i okrutnej wojny w historii ludzkości. W czasie tej wojny doszło do niesłychanego bezczeszczenia ludzkiego ciała, a Polacy ponieśli prawdziwą hekatombę. Papież Pius XII, ogłaszając dogmat o wniebowzięciu Matki Bożej, chciał pokazać, że ludzkie ciało jest święte od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci i powinno być z czcią pochowane.

"Propagowany jest antychrześcijański, pogański styl myślenia"

Abp Jędraszewski zauważył, że od czasów Oświecenia pojawił się ruch antychrześcijański, który neguje prawdę o Bogu, człowieku i jego godności. Wskazał, że współcześnie chrześcijanie są często wyśmiewani za swoje pragnienie życia w czystości. Abp Jędraszewski stwierdził, że propagowany jest antychrześcijański, pogański styl myślenia i postępowania, który często uwłacza godności ludzkiego ciała.

Duchowny podkreślił, że za tymi działaniami idzie dążenie do ograniczenia głoszenia Ewangelii. Wyraził swoje obawy dotyczące planów rządu, które mają na celu wprowadzenie ograniczeń w nauczaniu religii w szkołach. Jego zdaniem, takie działania mają na celu zredukowanie wiedzy dzieci i młodzieży na temat własnej godności, co z kolei ułatwi im poddanie się współczesnym ideologiom, które burzą naturalny porządek i godność kobiety i mężczyzny.

Abp Jędraszewski wyraził swoje obawy dotyczące wpływu ateizacji na życie człowieka. Stwierdził, że jest przerażające, jak niektóre osoby w Sejmie domagają się za wszelką cenę prawa do zabijania nienarodzonych dzieci. Wyraził swoje przerażenie, że takie działania są podejmowane w imię wolności kobiety.

Uroczystości odpustowe w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej trwały od poprzedniej niedzieli. Ich zasadnicza część rozpoczęła się w czwartek. W piątek odbyła się Procesja Pogrzebu Maryi, a sobota była dniem młodzieży. Wieczorem odbyła się procesja tysięcy młodych pątników ze świecami.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, które jest duchową stolicą Małopolski, zostało ufundowane w XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki, które przypominają kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Źródło artykułu:PAP
wiaodmościgospodarkanauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)