Spore emocje w końcówce

W końcowej fazie środowego handlu doszło jak wiadomo do naruszenia lokalnej (czyli w sumie mało istotnej) zapory popytowej Fibonacciego: 2170 – 2173 pkt. zbudowanej na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 38.2% i 61.8%. Trzeba przyznać, że nie był to z pewnością sygnał techniczny potwierdzający ofensywne nastawienie kupujących do handlu.

Spore emocje w końcówce
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

W kontekście porannego przebiegu wczorajszej sesji warto podkreślić, że wymieniony zakres cenowy zaczął pełnić na wykresie rolę zapory podażowej (zasada zmiany biegunów). Obóz byków, pomimo licznych prób, nie był w stanie sforsować tej przeszkody. Ta mało wyrazista postawa byków, w powiązaniu ze stosunkowo stabilnie zachowującym się Eurolandem, wskazywała na słabość warszawskiego parkietu.

Obraz
© Wykres WIG20

Ostatecznie taka właśnie ocena rynku znalazła swoje potwierdzenie w rzeczywistości, gdyż z biegiem czasu podaż zaczęła z coraz większym przekonaniem dyktować warunki gry. Dodatkowym czynnikiem (a właściwe była dwa takie elementy) okazała się słabość naszej waluty i rekomendacja KNF o wstrzymaniu wypłaty dywidendy przez banki.

Odzwierciedleniem pogłębiającej się słabości rynku był ruch spadkowy na FW20H12, który koniec końców przerodził się w naprawdę silną falę przeceny. Następstwem tej inicjatywy był test kolejnej zapory popytowej Fibonacciego: 2143 – 2146 pkt., gdzie bykom udało się powstrzymać tę coraz silniej rozpędzającą się falę spadkową (we wspomnianym rejonie przebiegała również median line).

Ostatecznie właśnie ze wskazanego rejonu cenowego doszło do wykrystalizowania się silnego ruchu kontrującego. W końcowej fazie handlu, głównie za sprawą rozbudowującego się odreagowania wzrostowego za oceanem (choć duży wpływ miała tutaj także interwencja BGK na rynku walutowym), nastroje na parkiecie warszawskim diametralnie poprawiły się. W efekcie kontrakty znalazły się ponownie w rejonie znanej nam już zapory cenowej Fibonacciego: 2170 – 2173 pkt., która teraz dla odmiany zaczęła na wykresie pełnić funkcję bariery podażowej (zasada zmiany biegunów).

Trzeba zatem przyznać, że wczorajsza sesja nie była już tak pasywnym widowiskiem. Nadal jednak mieliśmy do czynienia z niewielką aktywnością inwestorów, dlatego stosunkowo łatwo (przy pomocy niewielkiego kapitału) można było wykreować w końcówce notowań stosunkowo silny ruch odreagowujący.

Należy również podkreślić, że pomimo niewielkiej aktywności inwestorów bardzo poprawnie (precyzyjnie) działały wczoraj strefy cenowe Fibonacciego. W tym kontekście warto także przypomnieć, że kilka dni wcześniej ważną rolę odegrała natomiast zapora cenowa: 2199 – 2202 pkt.

Przypominam o tym, gdyż nadal jest to potencjalnie istotny obszar cenowy, gdzie aktywność obozu podażowego powinna być już zdecydowanie większa. Można zatem stwierdzić, że dopiero w przypadku sforsowania tej właśnie bariery cenowej otrzymalibyśmy w miarę wiarygodny sygnał techniczny ugruntowujący (w ujęciu krótkoterminowym) przewagę obozu popytowego (oczywiście pod warunkiem, że towarzyszyłby mu wzrost wolumenu obrotu na rynku kasowym).

Ewentualne zanegowanie strefy: 2199 – 2202 pkt. byłoby również o tyle istotnym wydarzeniem technicznym, iż prawdopodobnie na wykresie kontraktów (w następstwie takiego właśnie wyłamania) doszłoby do uformowania się wiarygodnej struktury harmonicznej (czyli formacji ABCD bądź XABCD). Wydaje się, że dopiero zanegowanie (na przykład symetrycznego, prospadkowego) układu ABCD mogłoby zostać zinterpretowane jako wiarygodny sygnał kupna.

Na razie jednak mamy do czynienia z trochę przypadkowym handlem, i raczej trudno na bazie obecnych wskazań technicznych podejmować jakieś kluczowe decyzje inwestycyjne. Tak czy inaczej w przypadku wybicia się kontraktów ponad zakres: 2170 – 2173 pkt. na wykresie powinno dojść do uformowania się kolejnej podfali wzrostowej. Nieco więcej o strategii na dzisiejszą sesję napiszę jednak w swoim pierwszym opracowaniu online.

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)