Spotkanie szefów dyplomacji państw wyszehradzkich, nordyckich i bałtyckich (komunikat)
...
07.03. Warszawa - MSZ informuje:
- Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w Narwie i rozmawiać o tym, co zrobić dla Ukrainy i co zrobić dla Europy, by tego typu wydarzenia nie powtórzyły się w przyszłości - podkreślił minister Radosław Sikorski, który w dniach 6-7 marca w estońskiej Narwie wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, państw nordyckich i bałtyckich. To kontynuacja ubiegłorocznej, polsko-szwedzkiej inicjatywy zacieśnienia współpracy w takim gronie.
- Obecna sytuacja na Ukrainie oznacza powrót do starej polityki z XIX wieku, gdzie najważniejszy był argument siły. Cieszę się, że reakcja UE i USA na wydarzenia na Ukrainie była szybka - podkreślił minister Sikorski w trakcie rozmów w Estonii.
We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji podkreślili konieczność stabilizowania sytuacji na Ukrainie i gotowość pomocy rządowi Ukrainy w dążeniu do reform, aby zbudować silne, demokratyczne społeczeństwo, oparte na rządach prawa i przestrzeganiu praw człowieka, w tym praw mniejszości.
- Potępiamy działania, które pogarszają sytuację. Decyzja o przeprowadzeniu nieuprawnionego referendum na Krymie o przystąpieniu do Federacji Rosyjskiej jest niezgodna z ukraińską konstytucją i jest nie do przyjęcia - zaznaczyli ministrowie w oświadczeniu.
- Ostatnie wydarzenia na Krymie to ostrzeżenie dla nas, by przyspieszyć działania również w kwestii energii - III pakietu energetycznego, budowy terminali LNG i interkonektorów - powiedział szef polskiej dyplomacji.
Spotkania ministrów w takim formacie mają zapewnić skuteczną współpracę na linii Północ-Południe i zwiększać potencjał naszego regionu, w takich kwestiach jak budowa regionalnych połączeń energetycznych i transportowych, polityka bezpieczeństwa, a także wdrażanie Partnerstwa Wschodniego.
Pierwsze spotkanie ministrów państw wyszehradzkich, nordyckich i bałtyckich odbyło się w Gdańsku w lutym ubiegłego roku. Zorganizowała je przewodnicząca wówczas V4 Polska we współpracy ze Szwecją.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/