Trwa ładowanie...
d3ctbkw
13-11-2014 16:30

Spotkanie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego - 18 listopada (aktl.)

#
dochodzi komentarz MSP i MG oraz wypowiedź premier Ewy Kopacz
#

Share
d3ctbkw

13.11. Warszawa (PAP) - 18 listopada zbierze się specjalny zespół ds. górnictwa węgla kamiennego. Wcześniej o potrzebie pilnego spotkania mówił minister skarbu, który ocenił, że niepowodzenie z pozyskaniem finansowania przez KW to silny sygnał, że działania dot. restrukturyzacji górnictwa są niewystarczające.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w czwartek, że będzie domagać się od zespołu informacji w związku z sytuacją w Kompanii Węglowej.

Chodzi o Międzyresortowy Zespół ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który został powołany w maju przez premiera. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów, a jego głównymi zadaniami są: dokonanie analizy funkcjonowania sektora, aktualizacja koncepcji rozwoju i zwiększenia jego konkurencyjności, opracowanie koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszych działań, których celem jest poprawa funkcjonowania sektora, w tym również jego restrukturyzacji.

d3ctbkw

Rzeczniczka prasowa resortu gospodarki Danuta Ryszkowska-Grabowska powiedziała w czwartek PAP, że spotkanie międzyresortowego zespołu zostało zaplanowane na 18 listopada. "W związku z sytuacją, jaka ma miejsce na Śląsku, konieczne są dalsze rozmowy ws. restrukturyzacji sektora węgla kamiennego" - dodała.

Wcześniej minister skarbu Minister Karpiński mówił, że zespół szukający rozwiązań, "które doprowadzą do tego, że urentowni się działalność tych spółek (węglowych), pracuje cały czas". "To niepowodzenie (w pozyskaniu finansowania przez KW - PAP) jest bardzo silnym sygnałem z rynku, że dotychczasowe działania w ramach restrukturyzacji są niewystarczające, więc na pewno sytuacja jest dosyć świeża" - powiedział szef MSP podczas konferencji w BGK.

Karpiński podkreślił, że zespół zbierze się w trybie pilnym. "Będzie analizował możliwości długoterminowych rozwiązań, które są w zasięgu poszczególnych resortów, ale także i elementów całego łańcucha, jeśli chodzi o węgiel, jeśli chodzi o połączenie tego paliwa z energetyką" - dodał minister.

Szef MSP zaznaczył, że są dobre przykłady w tym zakresie, jak grupa Tauron, która "dość efektywnie zrestrukturyzowała dwie kopalnie" oraz przykład kopalni Bogdanka, "jednej z najbardziej efektywnych kopalni w Europie".

d3ctbkw

"Ja to (niepowodzenie w pozyskaniu finansowania przez KW) traktuję jako bardzo wyraźny sygnał rynku, że działania w zakresie restrukturyzacji są niesatysfakcjonujące instytucje finansowe" - podsumował szef MSP.

Do sprawy odniosła się w czwartek premier Ewa Kopacz, która przebywała z wizytą w Bydgoszczy. Jak podkreśliła, w związku z sytuacją w Kompanii Węglowej będzie domagała się od specjalnego zespołu węglowego informacji i "rozwiązania sytuacji".

"Jestem przekonana, że wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński czuwa nad całym procesem (restrukturyzacji polskiego górnictwa - PAP). Dowiadując się z mediów o tym, że tego rodzaju sytuacje mają miejsce na Śląsku, oczywiście po przyjeździe do Warszawy, poproszę Piechocińskiego, ale również ministrów, którzy są włączeni do zespołu odpowiedzialnego za restrukturyzację polskich kopalni (...) o informację. Będę też domagała się, aby znaleźć rozwiązania tej sytuacji" - powiedziała premier na konferencji w Bydgoszczy.

W czwartek prezes KW Mirosław Taras spotyka się w Warszawie z wiceministrem skarbu Rafałem Baniakiem. "Spotkanie ma charakter roboczy i było zaplanowane około dwa tygodnie temu. Podobne rozmowy odbywają się w MSP cyklicznie, od kiedy powstał międzyresortowy zespół" - powiedziała PAP rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska-Twaróg.

d3ctbkw

Jak wynika z informacji zarządu spółki przekazanych przez związki zawodowe, dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny. Powód to fiasko jednego z zakładanych źródeł finansowania: spółka nie wyemituje euroobligacji.

Według wcześniejszych informacji z KW projekt programu naprawczego spółki na lata 2014-20 zakładał m.in. ograniczenie kosztów, koncentrację produkcji w zakładach o wysokiej rentowności, zmianę polityki sprzedaży, wdrożenie programów restrukturyzacyjnych dla poszczególnych zakładów oraz pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki.

Wśród nich miała znaleźć się emisja euroobligacji. Według wcześniejszych informacji PAP KW zamierzała sprzedać pięcioletnie obligacje o wartości 500 mln dolarów. Władze spółki przyznawały, że program emisji euroobligacji wynika z pilnej potrzeby dopływu środków.

W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes KW Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.

Pod koniec października największy polski eksporter węgla Węglokoks SA zapowiedział, że chce do końca br. sfinalizować zakup od KW 4 lub 5 kopalń.

d3ctbkw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ctbkw