Spowolnienie na rynkach eksportowych nie musi zakłócić ożywienia w Polsce - Belka (aktl.)

...

10.12.2013 | aktual.: 10.12.2013 15:38

dochodzą wypowiedzi prezesa NBP z wykładu na Akademii Obrony Narodowej #

10.12. Warszawa (PAP) - Ożywienie gospodarcze w Polsce ma kilka filarów, dlatego ewentualne spowolnienie na polskich rynkach eksportowych nie musi zakłócić tego ożywienia - ocenia prezes NBP Marek Belka.

"Ożywienie ma kilka filarów, w związku z tym nawet jeżeli coś spowolni na naszych rynkach eksportowych, to nie musi zaraz tego ożywienia zakłócić" - powiedział Belka we wtorek dziennikarzom przed wykładem w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2013 roku wzrósł o 1,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,8 proc. rdr w II kwartale. GUS podał także, że w ujęciu kwartalnym, PKB w III kwartale wzrósł o 0,6 proc., po skorygowanym wzroście w II kw. o 0,5 proc. kdk. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 0,6 proc. rdr, zaś popyt krajowy wzrósł o 0,5 proc. rdr.

"Po pierwsze: wiemy, że polska gospodarka ma swoją własną, wewnętrzną, silną dynamikę. To jest ta wcale nie przesadzona, polska przedsiębiorczość. Która zresztą opiera się na tym, że jesteśmy przeraźliwie konkurencyjni. Mamy znakomitą politykę makroekonomiczną. Mamy znacznie gorszą politykę mikroekonomiczną, ale makroekonomiczna polityka w Polsce dla polskiego przedsiębiorcy nie jest żadnym źródłem niestabilności. Mamy bardzo korzystny kurs waluty. I to sprawia, że możemy być w miarę bezpieczni - że ten polski przedsiębiorca zapewni w miarę jako taką pomyślność w kolejnym roku" - powiedział Belka na wykładzie.

"Po drugie - wiemy, że w znaczącej mierze zależymy od sytuacji na rynkach naszych eksporterów. (...) Patrzymy więc na Europę Zachodnią i widzimy, że tam jest bardzo niemrawe, ale jednak ożywienie. To co najmniej nie powinno nam przeszkadzać w ożywieniu wewnętrznej gospodarki w roku 2014. (...) Moja intuicja mówi, że rok 2014 będzie dobry" - dodał.(PAP)

jba/ fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansepkbnbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)