Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy lada moment wyłączą ci telewizję!

Włączasz telewizor, słyszysz szum i widzisz tylko szary ekran? To może zdarzyć się w wielu polskich domach. Już niedługo telewizja analogowa przestanie działać i możliwy będzie tylko odbiór cyfrowy. Sprawdź, jak się do niego przygotować!

Sprawdź, czy lada moment wyłączą ci telewizję!Źródło: AFP / Philippe Huguen, fot: AFP / Philippe Huguen
d2vn2fm
d2vn2fm

Z dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej można już od dawna korzystać, chociaż wielu Polaków nie ma o tym pojęcia. Dowie się w sposób dość gwałtowny, kiedy pewnego dnia w ich telewizorach zniknie obraz. To będzie znak, że przekaz analogowy został właśnie wyłączony. Ten moment nadchodzi. W pierwszych dniach listopada z sygnału analogowego przestaną korzystać mieszkańcy województwa lubuskiego, później „stara” telewizja zostanie wyłączona na Pomorzu.

Aby móc korzystać z innowacji, wielu z nas będzie musiało zaopatrzyć się w odpowiedni odbiornik DVB-T. Takie urządzenie umożliwi cyfrowy odbiór, jeśli mamy np. stary telewizor. Dziś podpowiadamy, kto musi wybrać się na zakupy, a kto może ze spokojnym sumieniem z nich zrezygnować!

Co to jest odbiornik i dekoder?

– Do wyboru mamy odbiornik DVB-T i dekoder DVB-T. Zakup pierwszego z nich jest konieczny, kiedy korzystamy z anteny pokojowej, zbiorczej lub starego telewizora. Cena odbiornika waha się od ok. 100 do 250 złotych – mówi Maciej Janiak (28 l.), sprzedawca z działu RTV, sklep Saturn Gdańsk. – Droższe urządzenia są bardziej innowacyjne i oprócz podstawowych wejść mają np. wejście USB. Dekoder DVB-T ma natomiast wejście na specjalną kartę i daje możliwość odbioru dodatkowych, zakodowanych programów. Zapłacimy za niego podobnie jak za odbiornik DVB-T.

Terminy wyłączenia analogowego sygnału:

• 7 listopada 2012 – Zielona Góra, Żagań
• 28 listopada 2012 – Gdańsk, Iława, Poznań
• 19 marca 2013 – Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wisła
• 22 kwietnia 2013 – Częstochowa, Gorlice, Kłodzko, Opole, Rabka, Szczawnica, Tarnów, Wrocław, Zakopane
• 20 maja 2013 – Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła, Świnoujście
• 17 czerwca 2013 – Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki, Zamość
• 23 lipca 2013 – Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk, Ostrołęka

d2vn2fm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn2fm