Sprawdzili truskawki w sklepach. To "koktajl pestycydów"
Choć sezon na polskie truskawki dopiero się rozkręca, w sklepach już teraz można znaleźć importowane owoce z Hiszpanii i Egiptu. Niestety, truskawki te są zabezpieczane dużymi ilościami pestycydów i innych środków chemicznych, aby mogły pokonać długą drogę do polskich sklepów.
Badacze z portalu Öko-Test wzięli pod lupę truskawki, które aktualnie można znaleźć w sklepach. Okazuje się, że te owoce, sprowadzane głównie z Hiszpanii i Egiptu, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.
Dlaczego? Aby przetrwać długą podróż z południa Europy i zachować świeżość, poddawane są intensywnej konserwacji. W tym celu stosowane są różne środki chemiczne, często przekraczające dopuszczalne normy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Pestycydy we wczesnych truskawkach. Są wyniki badań
Badacze z Öko-Test sprawdzili 14 różnych opakowań truskawek. 13 z nich zawierało hiszpańskie truskawki, a jedno egipskie. Jak stwierdzono, owoce zawierały prawdziwy "koktajl pestycydów". Zastosowane w uprawie środki ochrony roślin, czyli pestycydy, mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, problemów neurologicznych, a nawet zaburzeń rozwojowych.
Niemieccy eksperci wykazali, że w truskawkach znajdowały się również m.in. środki grzybobójcze ethirimol i bupirymat, cyflumetofen, insektycyd spinosad. Badacze zwrócili również uwagę na negatywny wpływ uprawy wczesnych truskawek na środowisko naturalne.
Badacze podkreślają, że warto poczekać kilka miesięcy na lokalne truskawki, które zawierają mniej środków chemicznych.
Pierwsze polskie truskawki w Biedronce
Jak już informowaliśmy w WP Finanse, w środę 10 kwietnia 2024 r. pierwsze polskie truskawki pojawiły się w Biedronce. W 2 tys. sklepach należących do sieci możemy znaleźć truskawki odmiany Malling Centenary. Pochodzą one z 2,5 hektarowej uprawy zlokalizowanej niedaleko Połańca w woj. świętokrzyskim.
Cena? 10,49 zł za opakowanie ośmiu truskawek (250 g). To oznacza, że 1 kg kosztuje 41,96 zł.