Trwa ładowanie...

Sprowadzam auto z Niemiec. Czy i kiedy mogę je ubezpieczyć w Polsce?

Tak, taki pojazd może, a nawet powinien zostać ubezpieczony w Polsce. Standardem jest, że pojazdy sprowadzane spoza naszej zachodniej granicy mają tzw. niemieckie ubezpieczenie wywozowe. Takie ubezpieczenie zawierane jest najczęściej na 14 dni - na czas przejazdu samochodu do Polski.

Sprowadzam auto z Niemiec. Czy i kiedy mogę je ubezpieczyć w Polsce?Źródło: Liberty Direct
d2yv7jl
d2yv7jl

Po tym okresie ubezpieczenie wywozowe traci swoją ważność i jeżeli pojazd wprowadzany jest do ruchu w Polsce musi, zgodnie z obowiązującym prawem (nawet jeżeli pojazd nie został jeszcze przerejestrowany), zostać ubezpieczony w ramach ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

Zupełnie inna sytuacja dotyczy ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem dobrowolnym i tutaj zakłady ubezpieczeń decydują, kiedy możemy ubezpieczyć taki pojazd. Standardem na rynku jest, że aby kupić AC samochód musi być wcześniej zarejestrowany w Polsce oraz mieć aktualne badania techniczne, potwierdzone wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Jednakże są zakłady ubezpieczeń, które dają możliwość ubezpieczenia pojazdu jeszcze przed jego rejestracją w kraju. Warto więc przed sprowadzeniem pojazdu zorientować się w ofertach ubezpieczycieli na rynku.

Materiał powstał przy współpracy z www.libertydirect.pl

Krzysztof Michałek - ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Liberty Direct. Posiada wieloletnie doświadczenie we wszystkich obszarach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego. Początki jego kariery łączą się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym PBK, gdzie pracował w dziale likwidacji szkód. Przez prawie 10 lat pełnił funkcję Głównego Specjalisty w Biurze Ubezpieczeń Indywidualnych w TUiR WARTA SA, gdzie nadzorował ubezpieczenia OC, Autocasco i NNW. Jest absolwentem Politechniki Radomskiej. Krzysztof Michałek jest żonaty, ma dwoje dzieci. Czas wolny poświęca komputerom, samochodom oraz podróżowaniu.

d2yv7jl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yv7jl