Sprzedaż detaliczna w XII wzrosła o 5,8 proc. rdr - GUS (opinia)

...

24.01.2014 | aktual.: 24.01.2014 11:08

24.01. Warszawa (PAP) - Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm wzrosła o 17,3 proc. - podał GUS.

Poniżej opinie:

Monika Kurtek, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Po rozczarowujących danych dotyczących produkcji przemysłowej również wyniki sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od prognoz. Wzrost sprzedaży o 5,8 proc. rdr jest wprawdzie najlepszym odczytem na przestrzeni całego 2013 r., ale spora w tym zasługa bardzo niskiej bazy odniesienia z grudnia 2012 r., kiedy to gospodarstwa domowe tak silnie zredukowały wydatki, że zanotowany został pierwszy od kwietna 2010 r. spadek sprzedaży o 2,5 proc. rdr. Dynamika grudniowej sprzedaży naznaczona była - jak pokazują dane szczegółowe - efektami jednorazowymi w przypadku samochodów, i w styczniu także dadzą one o sobie znać. Chodzi o możliwość odliczenia od 1 stycznia br. podatku VAT od zakupu samochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Fakt ten powstrzymywał przed zakupami pojazdów w grudniu, w styczniu natomiast może je silnie +podbić+.

W kolejnych miesiącach postępująca poprawa na rynku pracy w sposób naturalny przekładać się powinna na zwiększanie wydatków także w innych kategoriach, a zatem tempo wzrostu sprzedaży detalicznej powinno coraz wyraźniej przyspieszać.

Opublikowane dziś dane raczej neutralnie zostaną przyjęte przez RPP. Rada zapewne uwzględni jednorazowe czynniki stojące za odczytem grudniowej sprzedaży i czekać będzie na dane z kolejnych miesięcy. Spodziewamy się, że w marcowym komunikacie Rada nakreśli scenariusz swojego dalszego działania, a pierwszych podwyżek stóp spodziewamy się nadal pod koniec tego roku".

BANK MILLENNIUM (e-mail)

"Dynamika sprzedaży detalicznej przyspieszyła w grudniu o 5,8 proc. rdr po wzroście o 3,8 proc. rdr w listopadzie, co było wynikiem nieco gorszym od oczekiwań. W ujęciu realnym sprzedaż wzrosła o 5,9 proc. rdr wobec 4,8 proc. rdr w listopadzie. Wzrosty sprzedaży miały szeroki zakres i jedynie sprzedaż paliw miała ujemną roczną dynamikę. Podobnie jak w poprzednich miesiącach wysoką dynamikę wzrostu zanotowała sprzedaż samochodów (28,8 proc. rdr), co wiąże się prawdopodobnie z prywatnym eksportem do Niemiec. Ten czynnik prawdopodobnie zneutralizował możliwe przesuwanie zakupów aut przez krajowych konsumentów, w związku z możliwym wykorzystaniem opcji zakupu aut z kratką w pierwszych miesiącach tego roku. Wyhamowała natomiast sprzedaż żywności, a także odzieży i obuwia. Nieco mniejszy niż się spodziewaliśmy był też wpływ wygaśnięcia możliwości zwrotu podatku VAT za materiały budowlane, w związku z tym odbicie sprzedaży w kategorii +pozostałe+ było tylko umiarkowane.

Dane wpisują się w obraz stopniowej odbudowy popytu konsumpcyjnego, czemu sprzyja niska inflacja oraz stabilizacja na rynku pracy. Kolejne miesiące powinny przynieść utrzymanie wzrostowej tendencji sprzedaży detalicznej, w wyniku czego popyt krajowy powinien stawać się coraz bardziej wyraźnym filarem wzrostu gospodarczego.

Opublikowane dziś dane potwierdzają stopniową odbudowę konsumpcji. Nie zmieniają oczekiwań zarówno w zakresie wzrostu gospodarczego, jak i polityki pieniężnej na ten rok". (PAP)

nik/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelgus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)