Trwa ładowanie...
d4c5el8
d4c5el8

Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła minus 1,0% w kwietniu

Warszawa, 06.05.2014 (ISBnews) - Kwiecień okazał się trzecim miesiącem w tym roku, w którym otwarte fundusze emerytalne (OFE) odnotowały stratę - średnia stopa zwrotu...
Share
d4c5el8

Warszawa, 06.05.2014 (ISBnews) - Kwiecień okazał się trzecim miesiącem w tym roku, w którym otwarte fundusze emerytalne (OFE) odnotowały stratę - średnia stopa zwrotu wyniosła minus 1,0%, podczas gdy miesiąc wcześniej było to minus 2,1%, podały Analizy Online.

"Trzeba pamiętać, że po styczniowym transferze części dłużnej portfeli OFE do ZUS ich wyniki są ściśle powiązane z sytuacją na warszawskim parkiecie. Ta natomiast w kwietniu była wypadkową kilku czynników o charakterze globalnym" - czytamy w raporcie.

Słabsze dane z Chin dotyczące eksportu i importu oraz przecena spółek z sektora biotechnologicznego i internetowego w USA przełożyły się na spadki indeksów w pierwszej połowie miesiąca.

d4c5el8

"Z kolei przedłużający się konflikt na Ukrainie, z racji powiązań eksportowych rodzimych spółek, jest czynnikiem, który zwłaszcza przez zagranicznych inwestorów może być postrzegany jako dodatkowy element ryzyka. To z kolei może zniechęcać do większych inwestycji w aktywa z naszego regionu. W rezultacie indeks MSCI EM Eastern Europe odzwierciedlający sytuację na rynkach Polski, Rosji, Czech i Węgier stracił w kwietniu - 3,9%, licząc w lokalnej walucie" – czytamy także.

Na tym tle warszawski parkiet wypada nieco lepiej, indeks WIG zakończył ubiegły miesiąc z wynikiem -0,9%. Po raz kolejny najsłabiej wypadły spółki o mniejszej kapitalizacji zgrupowane w indeksie MiS80, który zanotował przecenę blisko -4,2%.

Funduszem, którego portfel najlepiej radził sobie w zmiennych warunkach rynkowych okazał się Aviva OFE, jego jednostka straciła -0,6%. Natomiast z największą przeceną mieliśmy do czynienia w przypadku OFE Pocztylion, który zakończył kwiecień -1,4% pod kreską.

(ISBnews)

d4c5el8

Podziel się opinią

Share
d4c5el8
d4c5el8