Trwa ładowanie...
d4m0icm

Stabilizacja na rynku nieruchomości w maju - Expander i Szybko.pl

9.6.Warszawa (PAP) - Maj był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku kredytów hipotecznych. Wiosną aktywność na rynku wtórnym nieruchomości pomimo kryzysu wyraźnie wzrosła -...
Share
d4m0icm

9.6.Warszawa (PAP) - Maj był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku kredytów hipotecznych. Wiosną aktywność na rynku wtórnym nieruchomości pomimo kryzysu wyraźnie wzrosła - wynika z przesłanego PAP we wtorek raportu Expandera i portalu Szybko.pl.

"Stabilizacja dotyczy marż, oprocentowania oraz wymaganego wkładu własnego. Pogorszyły się natomiast warunki w zakresie możliwej do uzyskania kwoty kredytu, zwłaszcza w przypadku singli" - napisano w raporcie.

"Przeciętne na rynku marże dla kredytów hipotecznych były na początku czerwca zbliżone do poziomów z początku maja. Widać wyraźnie, że sytuacja w tym zakresie stabilizuje się. Podobnie jest z oprocentowaniem, chociaż w przypadku kredytów w złotych Expander odnotował na przestrzeni miesiąca niewielki wzrost stawek" - napisano.

d4m0icm

Wiosną aktywność na rynku wtórnym nieruchomości pomimo kryzysu wyraźnie wzrosła.

"Wiosna zawsze była okresem wzrostu aktywności na rynku nieruchomości. W tym roku mamy do czynienia z widmem kryzysu gospodarczego, utrudnionym dostępem do finansowania zakupów nieruchomości i trwającym od niemal roku spadkiem popytu na mieszkania. Pośrednicy twierdzą jednak, że także tej wiosny nastąpiło ożywienie" - napisano w raporcie.

"Średni spadek cen we wszystkich 15 analizowanych miastach, w maju wyniósł 0,5 proc., podczas, gdy w kwietniu było to -1 proc. Jeśli tendencja ta się utrzyma można będzie liczyć na ustabilizowanie się cen nieruchomości" - napisano.

Sytuacja na rynku wtórnym będzie się stabilizować jeśli banki znów będą skłonne udzielać kredytów hipotecznych.

"Do stabilizacji sytuacji może przyczynić się również zahamowanie wzrostu podaży. (...) Dalszy rozwój sytuacji na rynku nieruchomości będzie zależał w głównej mierze od tego czy banki będą skłonne udzielać kredytów hipotecznych, a w mniejszym stopniu od dalszego spadku cen" - napisano w raporcie. (PAP)

zaj/ jtt/

d4m0icm

Podziel się opinią

Share
d4m0icm
d4m0icm