Stabilizacja złotego, inflacja CPI w centrum uwagi

Początek nowego tygodnia handlu na złotym przynosi osłabienie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1070 PLN za euro, 3,1402 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3782 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,584% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na złotym przynosi stabilizację wyceny polskiej waluty w rejonie 3-miesiecznych maksimów. Po skokowym umocnieniu z poziomu 4,20 EUR/PLN, kurs ustabilizował się blisko bariery 4,10 EUR/PLN. Dzisiejszą poranną zniżkę złotego tłumaczyć należy spadkami na rynku eurodolara oraz pogorszeniem się nastrojów na szerokim rynku za sprawą porannych, gorszych od oczekiwań danych z Chin. Zakładając, iż za ostatnią zwyżką złotego oraz wyceny polskiego długu stał kapitał z Azji to pogorszenie się nastrojów na tamtejszym rynku może stanowić wyraźny sygnał również dla środków ulokowanych w polskich aktywach.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy znaczące wskazania z rynku krajowego. O godz. 14:00 GUS poda dane dot. inflacji CPI w marcu oraz w I kw. 2013r. W świetle ostatniej dyskusji o ewentualnych cięciach stóp w kolejnych miesiącach dane te będą uważnie obserwowane przez rynek, a możliwe wskazania niższe od prognoz (CPI – 1,1% r/r, 0,3% m/m) najprawdopodobniej przełożyłyby się na nieznaczne umocnienie polskiego długu. Bazując na ostatniej konferencji po posiedzeniu RPP założyć należ jednak, iż ewentualne decyzje co do zmiany poziomu stopy procentowej mogą mieć miejsce dopiero po publikacji projekcji makroekonomicznej NBP.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy stabilizację notowań złotego blisko 4,10 EUR/PLN. Wyhamowanie ostatniej aprecjacji sugeruje, iż w ciągu najbliższego tygodnia może dojść do próby osłabienia złotego – korekty ostatniego ruchu. Kluczowym dla wyceny złotego pozostają doniesienia z rynku długu, gdzie istnieje ryzyko, iż odpływ krótkoterminowego, spekulacyjnego kapitału może przynieść powrót kwotowań polskiej waluty w okolice 4,15 EUR/PLN.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)