Trwa ładowanie...
włoszczowa
22-05-2016 08:26

Stacja Włoszczowa Północ będzie rozbudowana

Stacja kolejowa Włoszczowa Północ (Świętokrzyskie) na Centralnej Magistrali Kolejowej zostanie rozbudowana, poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Inwestycja jest częścią projektu, który ma skrócić czas przejazdu z Kielc do Warszawy.

Share
Stacja Włoszczowa Północ będzie rozbudowanaŹródło: Eastnews, fot: Stanislaw Kowalczuk/East News
d1ntcg6

PKP szykuje się do rozbudowy stacji Włoszczowa Północ w województwie Świętokrzyskim. Przystanek na Centralnej Magistrali Kolejowej jest praktycznie jedynym na tym najszybszym odcinku torów w Polsce. Inwestycja ma być częścią projektu, który ma skrócić czas przejazdu z Kielc do Warszawy.

Jak poinformowały w komunikacie PKP PLK, w ramach inwestycji, ws. której ogłoszony został przetarg, na stacji powstanie nowy peron - nr 2, który ma zapewnić bezkolizyjną obsługę pociągów, które zatrzymują się na tej stacji. ,,Dzięki temu, zwiększy się przepustowość linii, co pozwoli na jazdę większej liczby pociągów" - informuje PKP PKL. Nowa infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To dobra informacja nie tylko dla mieszkańców Włoszczowy i okolic. Z tego przystanku korzystają zarówno mieszkańcy powiatu i części województwa świętokrzyskiego, jak i pasażerowie z województw śląskiego i łódzkiego - powiedział burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

d1ntcg6

Inwestycja, której wartość szacowana jest na 86 mln zł ma być gotowa przed końcem 2017 roku. Jak wyjaśnia PKP PLK, ma dostosować tamtejszą infrastrukturę do osiągnięcia przez pociągi wyższych prędkości, co przełoży się na skrócenie czasu podróży przez Włoszczowę. Przebudowa ma także związek z planowaną budową łącznicy kolejowej Czarnca-Włoszczowa Północ, która umożliwi połączenie CMK z linią Częstochowa - Kielce. To przedsięwzięcie pozwoli na stworzenie nowszego i znacznie szybszego połączenia Kielc z Warszawą oraz Łodzią.

Władze Włoszczowy liczą, że ta inwestycja wpłynie także na wzrost znaczenia miasta nie tylko na kolejowej mapie Polski, ale także pozwoli przyciągnąć tu inwestycje. - Zaplanowana budowa łącznicy spowoduje nasilenie ruchu przez stację Włoszczowa Północ. Liczymy, że wpłynie to na wzrost atrakcyjności, turystycznej i inwestycyjnej naszego miasta - powiedział Dziubek.

Jak informuje PKP PLK, stacja Włoszczowa Północ ,,z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uruchomiona w 2006 roku przyjmowała początkowo tylko dwa pociągi dziennie. Obecnie w ciągu doby zatrzymuje się na niej 29 pociągów, w tym 10 pociągów Pendolino". Czas trwania podróży najnowocześniejszymi pociągami z Włoszczowy do Warszawy Centralnej jest krótszy niż półtorej godziny.

Położona w zachodniej części województwa świętokrzyskiego Włoszczowa jest miastem powiatowym liczącym ok. 11 tys. mieszkańców. Na jej terenie znajduje się kilka zakładów m.in. z branży urządzeń elektrotechnicznych, obróbki aluminium, stolarki okiennej oraz duża spółdzielnia mleczarska.

d1ntcg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntcg6