Stagnacja na GPW

W poniedziałek gracze z GPW zostali pozbawieni kierunkowskazu, jakim zazwyczaj jest Wall Street. Giełdy z Nowego Jorku, a także Londynu nie pracowały ze względu na narodowe święto.

W rezultacie znaczenie sesji na pozostałych światowych parkietach zostało zmarginalizowane i ostatni dzień miesiąca na giełdach akcji były po prostu nudny. WIG20 wystartował od nieznacznych minusów, tracąc ok. 0,5% i przez większość notowań ten poziom się utrzymywał. Część inwestorów widocznie postanowiła pozbyć się akcji reagując jeszcze na piątkowe wydarzenia. Wtedy to agencja Fitch przekazała, że obniża ranking kredytowy Hiszpanii z AAA do AA+, z perspektywą stabilną. Informacja okazała się impulsem do realizacji zysków na Wall Street i tamtejsze indeksy „oddały” ponad jeden procent, po dynamicznym wybiciu w górę (ok. 5% od tegorocznych minimów), jakie obserwowaliśmy od wtorku do czwartku ubiegłego tygodnia. Końcówka poniedziałkowych notowań w Warszawie pokazała, że popyt wieży w dalsze wzrosty, uznając ww. wydarzenia za korektę i ostatnie godziny należały już do kupujących. Ostatecznie WIG20 zamknął się czwarty dzień z rzędu na plusie, zyskując 0,3%, przy obrocie niecałe 600 mln PLN.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Pierwsza sesja tygodnia, wobec braku aktywności części inwestorów zagranicznych, zapewniła wzrost indeksu szerokiego rynku o 0,3%. Obrazem graficznym dnia była niewielka biała świeca, umiejscowiona nieznacznie powyżej poprzedniej. Z technicznego punktu widzenia notowania zakończone tak niskim, w porównaniu z poprzednimi dniami obrotem można potraktować neutralnie a wahania zaliczyć do nieistotnych. Podobna tezę można wysnuć analizując wskaźniki. RSI podwyższył wartość, ale zakres wzrostu pozostawia wiele do życzenia. Podobnie zachowuje się oscylator siły trendu ADX, który pomimo dodatniej sesji nie zareagował na pozytywne nastawianie inwestorów i utrzymał wartość poniżej 20 pkt. Wobec braku istotnych czynników technicznych, krótkoterminowe prognozy rynku powinny zostać oparte na obserwacji najbliższych poziomów oporu bądź wsparcia oraz zachowaniu kursu w ich pobliżu

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)