Standard&Poor's potwierdził rating dla Polski, perspektywa stabilna (aktl.2)
...
Dochodzą kolejne szczegóły z komunikatu. #
16.07. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Firma ratingowa Standard&Poor's potwierdziła ratingi polskiego długu - podała agencja. Rating S&P dla długoterminowego długu w walucie zagranicznej to A- (A minus), w walucie krajowej A.
Rating S&P dla krótkoterminowego długu w walucie zagranicznej to A-2, w walucie krajowej A-1.
Perspektywa ratingu jest stabilna.
"Stabilna perspektywa ratingu to efekt równowagi pomiędzy relatywnie dobrymi średnio- i długoterminowymi perspektywami dla gospodarki a potrzebą ograniczenia fiskalnych i, w mniejszym stopniu, zewnętrznych nierównowag" - napisano w komunikacie.
"Ratingi są wspierane przez konkurencyjną i coraz bardziej zdywersyfikowaną polską gospodarkę, stosunkowo mocny wzrost PKB per capita ok. 3,5 proc. oraz przez sprawne instytucje polityczne. W drugą stronę działa relatywnie wysoki i rosnący poziom długu rządowego, stosunkowo niski poziom PKB per capita i wciąż duża rola sektora publicznego w gospodarce" - dodano.
Ekonomiści agencji oceniają, że w latach 2010-2012 średni realny wzrost PKB per capita wyniesie 3,5 proc. Jako ryzyka dla prognozy wzrostu analitycy S&P wskazują obawy co do trwałości wzrostu gospodarczego w strefie euro.
Agencja nie spodziewa się przeprowadzenia znaczących reform fiskalnych przed 2012 r. Jej zdaniem poziom długu publicznego (general government) może w tym roku sięgnąć poziomu 55 proc.
"Popierany przez PO kandydat wygrał wybory prezydenckie, więc koalicja już nie staje przed perspektywą weta ze strony prezydenta. To powiedziawszy, przy wyborach parlamentarnych w 2011 r., nie spodziewamy się by rząd dokonał poważnego fiskalnego zacieśnienia przed 2012 r. W rezultacie przewidujemy, że poziom długu general government sięgnie 55 proc. PKB w 2010 r., a w średniej perspektywie będzie rósł w kierunku 60 proc. PKB" - napisano w komunikacie.
"Jednak naszym zdaniem konstytucyjny próg 60 proc. PKB nie zostanie przekroczony, ponieważ według krajowej definicji dług publiczny w 2009 r. był o ok. 1 proc. PKB niższy niż według naszej definicji" - zaznaczono.
"Spodziewamy się, że deficyt general government będzie się utrzymywał na poziomie zbliżonym do 7 proc. PKB do 2012 r." - dodano.
WARUNKI EWENTUALNYCH ZMIAN RATINGÓW
"Podniesienie ratingów mogłoby nastąpić po dalszych wysiłkach, by poprawić konkurencyjność poprzez strukturalne reformy, mające na celu wsparcie wzrostu wydajności i wzrost zatrudnienia oraz zatrzymanie, a z czasem odwrócenie, trendu wzrostowego poziomu długu publicznego" - napisano w komunikacie.
"Ratingi mogłyby zostać obniżone, gdyby finanse publiczne nie zostały ustabilizowane z perspektywą poprawy najdalej w 2012 r. Podobnie, powrót warunków boomu kredytowego sprzed 2009 r. i powiązane z tym powiększenie się zewnętrznej nierównowagi mogłoby wywrzeć negatywną presję na ratingi" - dodano.(PAP)
fdu/ asa/