Stare pięć funtów narobiło problemów. Banknoty właśnie wychodzą z obiegu, a ludzie wciąż mają ich 150 milionów

Co trzeci banknot 5-funtowy w Wielkiej Brytanii to stary, papierowy wypust, który właśnie odchodzi do lamusa. W najbliższą sobotę przestanie być oficjalnym środkiem płatniczym na Wyspach, a sprzedawcy będą mogli odmówić jego przyjęcia. Brytyjczykom pozostanie wizyta w banku i ich wymiana.

Stare pięć funtów narobiło problemów. Banknoty właśnie wychodzą z obiegu, a ludzie wciąż mają ich 150 milionów
Źródło zdjęć: © Eastnews | REPORTER
Tomasz Sąsiada

04.05.2017 | aktual.: 04.05.2017 15:20

Ostatecznie zastąpi go nowa, plastikowa pięciofuntówka, która została wprowadzona we wrześniu 2016 roku. Aż do teraz obie wersje banknotów funkcjonowały jako równoprawne środki płatnicze. Był to też czas na spokojną wymianę papierowych pieniędzy na te plastikowe.

Jednak Brytyjczycy nadal mają w swoich portfelach i skarbonkach 150 milionów starych banknotów - podaje serwis BBC. To jedna trzecia wszystkich pięciofuntówek, które są w obiegu. Co się z nimi teraz stanie?

Od soboty sprzedawcy nie będą musieli ich przyjmować. Ludziom pozostanie wizyta w banku i wymiana starych banknotów na nowe, plastikowe egzemplarze. Banki komercyjne będą jednak przyjmować stare banknoty tylko od swoich klientów, tylko Bank of England będzie wymieniał pięciofuntówki każdemu.

Wprowadzenie nowego, plastikowego banknotu wywołało sporo kontrowersji. Po pierwsze ze względu na to, że na jego rewersie wizerunek działaczki społecznej Elizabeth Fry został zastąpiony twarzą Winstona Churchilla. Przeciwnicy tej zmiany mówili, że przez to na brytyjskich banknotach nie będzie żadnej kobiety (za wyjątkiem królowej Elżbiety II).

Bank of England uspokoił ich zapewniając, że kobieta pojawi się na nowym banknocie 10-funtowym, który do obiegu wejdzie we wrześniu tego roku (będzie to pisarka Jane Austen)
.

Druga kontrowersja związana jest ze składem nowych banknotów. Znalazła się w nich bowiem śladowa ilość łoju, co z kolei nie spodobało się weganom i niektórym mniejszościom religijnym. Brytyjski bank przyznał, że nie ma na razie rozwiązania dla tego problemu i skład banknotów - również tych nowych, 10-futnowych - nadal będzie zawierał łój. Dodał, że będzie jednak starał się znaleźć substytut dla tego składnika.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)