Trwa ładowanie...
stawki
28-03-2013 06:47

Stawki nauczycieli za zajęcia dotowane przez UE będą ujednolicone

Stawki nauczycieli za zajęcia dotowane przez Unię Europejską będą ujednolicone. Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje taką możliwość po nowelizacji Karty nauczyciela, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Stawki nauczycieli za zajęcia dotowane przez UE będą ujednoliconeŹródło: Jupiterimages
d386e3n
d386e3n

Pedagog będzie mógł zrealizować w ramach unijnego projektu maksymalnie osiem godzin dodatkowych zajęć tygodniowo i w sumie 150 godzin w ciągu roku szkolnego. To nie będzie wliczane do czasu pracy wynikającego z Karty nauczyciela - czytamy w gazecie. Samorząd za tę dodatkową pracę zapłaci ze środków unijnych według ujednoliconej stawki.

W ten sposób resort edukacji rozwiązuje problem, z którym szkoły i ich organy nadzorcze borykają się od 3 lat. Zgodnie z Kartą nauczyciela czas pracy pedagogów nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, za które powinni uzyskać średnie wynagrodzenie ustalone w ustawie. Każde zwiększenie ich pensji obecnie może być finansowane wyłącznie z dochodów własnych gmin, a tymi nie są środki unijne.

W praktyce oznaczało to, że gminy, mimo że otrzymywały pieniądze z Brukseli na dodatkowe zajęcia w szkołach, nie mogły nimi płacić zatrudnionym tam nauczycielom. Musiały angażować prowadzących takie zajęcia na podstawie umów cywilnoprawnych, a wybierały ich w przetargach.

d386e3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d386e3n