Stopy w USA i w Polsce
Po niemal dwumiesięcznej przerwie, dziś znów spotyka się Federalny Komitet Otwartego Rynku.
Choć od poprzedniego posiedzenia napłynęło sporo nowych informacji, to ocena sytuacji gospodarczej przez Fed mogła nie ulec znaczącej zmianie. Od końca kwietnia poznaliśmy głównie lepsze dane o charakterze wyprzedzającym, lepsze były także ostatnie dane z rynku pracy. W tym kontekście kluczowe może być pierwsze zdanie komunikatu:
“Information (...)indicates that the economy has continued to contract, though the pace of contraction appears to be somewhat slower.”
Choć generalnie obraz makroekonomiczny uległ pewnej poprawie, nie była ona na tyle duża, aby formułować na nowo tę część komunikatu, gdyż to mogłoby sugerować rynkowi rychły powrót wyższych stop procentowych. Oczywiście, dla inwestorów kluczowa jest także skala zaangażowania Fed na rynku obligacji rządowych:
„In addition, the Federal Reserve will buy up to $300 billion of Treasury securities by autumn.”
Na chwilę obecną nie oczekuje sie, aby wielkość programu miała być zmieniona. Nawet jeśli ostatecznie Fed nie zmieni istotnie komunikatu, czas w okolicy jego publikacji (20.15) może dostarczyć dodatkowej zmienności i przyczynić się do większych zmian na rynku.
O stopach procentowych także w Polsce, dziś decyzję podejmuje RPP. Oczekujemy, iż Rada obniży stopy procentowe o 25 bp (do 3,5% w przypadku stopy referencyjnej), po tym, jak w kwietniu i maju stopy nie były zmieniane. Jedną z obaw członków Rady mógł być wpływ słabej waluty na procesy inflacyjne. Ostatnie dane (zwłaszcza PPI) pokazały jednak, iż wpływ ten już ustępuje. Z drugiej strony symptomy poprawy w globalnej gospodarce usuwają potrzebę bardzo szybkiego „prewencyjnego” obniżania stóp przez Radę. Niemniej jednak, nowe miesięczne dane z polskiej gospodarki nie zmieniają zasadniczo oceny słabej koniunktury w polskiej gospodarce i pozostawiają miejsce na dalsze, umiarkowane obniżki stóp procentowych.
Poza decyzjami banków centralnych mamy dziś jeszcze dane z USA o zamówieniach dóbr trwałego użytku i sprzedaży nowych domów. Te pierwsze (godzina 14.30) powinny pokazać spadek o 0,5% m/m (po wzroście o 1,7% m/m w kwietniu). Sprzedaż nowych domów (godzina 16.00) oczekiwana jest na poziomie 360 tys. w skali roku. Obydwa raporty dotyczą maja.
Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl