Strabag: Ostatni odcinek autostrady A4 został oddany do ruchu
Warszawa, 20.07.2016 (ISBnews) - Odcinek autostrady A4 Rzeszów-Jarosław, wykonywany przez konsorcjum Budimex-Strabag, został oddany do ruchu, poinformował Strabag. Tym samym najdłuższa, bo mająca 672 km, trasa biegnąca od zachodniej do wschodniej granicy kraju jest już przejezdna, podano także.
20.07.2016 10:33
"To przełomowy moment dla wszystkich zaangażowanych w rozbudowę dróg szybkiego ruchu w Polsce. A4 jest najważniejszą drogą, symbolicznie łączącą zachód Europy ze wschodem. Dzisiaj do Niemiec i Ukrainy jest nam bliżej niż kiedykolwiek dotąd. Dla nas, jako firmy budowlanej, to też powód do dumy. Strabag w ciągu prawie 20 lat był zaangażowany w budowę ponad 1/3 całej trasy A4. Wybudowanie ostatniego, tak bardzo oczekiwanego przez wszystkich odcinka, ma swój wymiar symboliczny. Teraz pozostaje nam dokończenie autostrady A1, która połączy północ z południem, co także odbędzie się ze znaczącym udziałem Strabag" - powiedział członek zarządu Wojciech Trojanowski, cytowany w komunikacie.
Wykonawcy ostatniego odcinka, konsorcjum Budimex (lider) - Strabag, wywiązali się z zadania w 16 miesięcy (nie licząc okresów zimowych). Do wykonania pozostało dokończenie niektórych prac poza ciągiem głównym autostrady, co nastąpi do 20 października 2016 r. Konsorcjum budujące autostradę A4 na odcinku Rzeszów-Jarosław zapewniło jego przejezdność w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i potrzebą usprawnienia komunikacji pielgrzymów z Ukrainy, podano również.
"Wyzwaniem podczas budowy ostatniego odcinka A4 okazały się czas, jaki był przeznaczony na wykonanie inwestycji oraz realizację programów naprawczych, specyfika terenu, przez który przebiega trasa, oraz stan wykonanych do tej pory robót" - czytamy w komunikacie.
Konsorcjum rozpoczęło budowę ostatniego odcinka autostrady A4 16 września 2014 r. jako kontynuację budowy autostrady A4 na odcinku Rzeszów - Jarosław po poprzednim wykonawcy konsorcjum Polimex-Doprastav, podano również.
"Przeprowadzono specjalistyczne badania obciążeń nasypów. Na terenie, przez który przebiega autostrada, zastosowano kilka tysięcy reperów, których zadaniem jest stałe monitorowanie podłoża nasypu" - czytamy w komunikacie.
Grupa Strabag działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ok. 5 tys. pracowników, jej roczne obroty wynoszą ponad 900 mln euro.
(ISBnews)