ycipk-412imr

Strajk nauczycieli. Byliśmy w szkole, która nie protestuje. Ławki i tak były puste

Znalezienie szkoły, w której nauczyciele nie protestują, proste nie jest. Ale znaleźliśmy taką we wsi, w której mieszka niecałe 700 osób. Zajęć jednak i tak nie będzie do środy, bo trwają rekolekcje. Potem będą normalne zajęcia, ale i "walka o przetrwanie" szkoły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkoła nie strajkuje, ale jest pusta. Tak będzie do środy
Szkoła nie strajkuje, ale jest pusta. Tak będzie do środy (WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)
ycipk-412imr

- Czy w regionie są jakieś szkoły, które nie będą strajkować? - zapytaliśmy w szczecińskim Kuratorium Oświaty. W odpowiedzi dostaliśmy krótką listę czterech szkół - wszystkie mieściły się w niewielkich miejscowościach. Postanowiliśmy odwiedzić jedną z nich - Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej. To niewielka wieś w okolicach Myśliborza na Pomorzu Zachodnim - jej liczba mieszkańców nie przekracza 700 osób.

Szkoła znajduje się w centralnym punkcie tej miejscowości - zaraz obok kościoła i niedużego sklepu. Brama szkoły jest otwarta - choć z placówki nie dochodzą żadne odgłosy dzieci. Wchodzę przez bramę, bez trudu dostaję się do szkoły. Przy wejściu czeka kilka nauczycielek.

- Państwo nie strajkują - pytam?
- Nie - odpowiada nauczycielka.
- Gdzie są w takim razie dzieci - dopytuję.
- Trwają rekolekcje. I potrwają do środy. Potem będą normalne lekcje - słyszę w odpowiedzi odpowiedź.
- Akurat w czasie, gdy szkoły w całej Polsce strajkują?
- Tak wyszło. To naprawdę przypadek. W końcu zbliżają się święta. Ale gdy podejmowaliśmy decyzję o terminie rekolekcji, nikt nie znał terminu strajku - słyszę od nauczycielki.

ycipk-412imr
WP.PL
Podziel się

Beata Szydło pokazała, jak mogłyby wyglądać podwyżki dla nauczycieli. Obejrzyj wideo:

Rekolekcje trwają cały dzień? - drążę temat. - Trwały od 8 do 9. Potem rodzice zabrali dzieci. Taka była decyzja rodziców. My jesteśmy w szkole. Jeśli jakieś dziecko do nas jednak trafi, to się nim zajmiemy - słyszę od nauczycielek.

ycipk-412imr
edf WP.PL
Podziel się

Czytaj też: Strajk nauczycieli nawet do wakacji. Rodzice solidaryzują się i też będą protestować

"Duma gminy", "dzieło rodziców"

Dopytuję nauczycielki o strajk, ale rozmawiać nie chcą. - Po prostu. Podjęliśmy taką, a nie inną decyzję - słyszę od nauczycielek.
- A działa tu jakiś związek zawodowy? - pytam.
- Tak, ZNP - dostaję odpowiedź.

ycipk-412imr

Rozglądam się po wsi, mam nadzieję, że znajdę jakiś rodziców. Okazja do rozmowy nadarza się zaskakująco szybko. Spotykam ojca spacerującego ze swoim synem. Pytam, co sądzi o strajku. - U nas strajku nie ma, dzieci na rekolekcjach - słyszę.

Czytaj też: Strajk nauczycieli to strata dla gospodarki. Od 15 do 156 mln zł każdego dnia

- W całym regionie nie strajkują tylko cztery szkoły. Czemu akurat ta, zastanawiał się pan? - dopytuję. Ojciec odpowiada, że to nie jest dziwne - bo o szkołę "jest walka".

ptr WP.PL
Podziel się
ycipk-412imr

Szkoła im. Kawalerów Orderu Uśmiechu jest pusta. Choć nauczyciele nie protestują

- Teraz są tu klasy 1-8. Ale mają być tylko 1-3. Cała wieś walczy, żeby szkołę jednak zachować w dotychczasowym kształcie. Wcześniej to w ogóle chcieli szkołę zamknąć, a to byłoby nieciekawe. Raz, że do najbliższej dużej szkoły daleko. Dwa, że rodzice się na tę szkołę składali, sami ją remontowali. To, że wygląda jak wygląda, to naprawdę nie jest przypadek - słyszę.

ptr WP.PL
Podziel się

Wszystkie ściany są świeżo wymalowane. Jak słyszę, to przede wszystkim zasługa samych mieszkańców wsi

ycipk-412imr

Wracam do podstawówki, wciąż przy drzwiach czekają te same nauczycielki. Dopytuję, czy rzeczywiście była groźba, że szkoła zostanie zamknięta. Nauczycielki przytakują.

- W remont tej szkoły zaangażowali się rodzice. W tym też my, bo my jesteśmy też rodzicami dzieci z tej szkoły. To kosztowało, oznaczało też ciężką, fizyczną pracę mieszkańców naszej miejscowości - słyszę.

ptr WP.PL
Podziel się

Przed szkołą znajduje się wyjątkowo zadbany ogród. W pobliżu jest też otwarte boisko

Rozglądam się po szkole. Rzeczywiście - jest wyjątkowo zadbana. Przed placówką mieści się spory ogród, wszystkie ściany są świeżo wymalowane. Jest duża sala gimnastyczna, sala informatyczne ze światłowodem, który sfinansowała Unia. - Na tle innych wiejskich szkół, to jest prawdziwa perełka - mówi mi jeden z rodziców. Inny dodaje, że to prawdziwa "duma gminy".

- Czy groźba zamknięcia szkoły miała wpływ na decyzję o nieprzystąpieniu do strajku? - pytam dalej nauczycielki. Ale twardo odpowiadają, że o strajku mówić nie chcą. Pytam więc, ile potrwają rekolekcje. - Dwa dni. Przez te dwa dni nie będzie w szkole zajęć, ale i tak my tu będziemy. A po rekolekcjach, w środę, będą już normalne zajęcia - słyszę.

- Chce pan zobaczyć, jak wyglądają u nas lekcje? Zapraszamy w środę - słyszę w końcu od nauczycielki z podstawówki.

Czytaj też: Zarobki nauczycieli od lat daleko za gospodarką. Ani PiS, ani PO tego nie zmieniły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-412imr
ycipk-412imr
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-412imr