Trwa ładowanie...
dgp0t34
13-11-2015 07:13

Strata netto Pragma Inkaso to 3,9 mln zł w III kw. wobec zysku rok wcześniej

Warszawa, 13.11.2015 (ISBnews) - Pragma Inkaso odnotowała 3,9 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2015 r. wobec 1,28 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Share
dgp0t34

Strata operacyjna wyniosła 2,65 mln zł wobec 3,66 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 149,11 mln zł w III kw. 2015 r. wobec 143,23 mln zł rok wcześniej.

W okresie I-III kw. 2015 r. spółka miała 1,32 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 3,2 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 422,59 mln zł w porównaniu z 373,02 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2015 r. wyniósł 4,63 mln zł wobec 0,87 mln zł zysku rok wcześniej.

dgp0t34

Zarząd spółki zwraca uwagę, że na wynikach finansowych Grupy w III kwartale br. bardzo negatywnie zaważyły odpisy aktualizujące na należności pożyczkowe zawiązane w Pragma Faktoring, w wysokości ok. 6,5 mln zł.

"Odpisy te dotyczą transakcji historycznych, sprzed 2014 r., w szczególności wysokonominałowej transakcji z 2013 r., mającej charakter nietypowy (zabezpieczenie gwarancją bankową, bez którego spółka nie zrealizowałaby tej transakcji) i incydentalny (transakcje tego typu nigdy później nie były w spółce i Grupie realizowane i nie mieszczą się w obecnym modelu biznesowym Grupy), efektem której było zakończone niekorzystnym dla spółki wyrokiem postępowanie sądowe o realizacje gwarancji przeciwko Bankowi Pekao S.A." - czytamy w liście zarządu do inwestorów i akcjonariuszy.

Wyrok ten jest nieprawomocny i został przez Pragma Faktoring zaskarżony, a spółka ocenia szanse na powodzenie apelacji jako duże.

"W efekcie tych historycznych, nie reprezentatywnych dla obecnej działalności Grupy, odpisów Grupa zanotowała w III kwartale br. wysoką stratę. Należy jednak podkreślić, że odpisy te i odnotowana strata nie będą mieć negatywnego wpływu na przychody realizowane przez Grupę w kolejnych kwartałach ponieważ ze stratą nie jest powiązany bieżący wypływ gotówki z Grupy, środki dotyczące w/w transakcji nie 'pracują' (nie generują przychodów) od przeszło 1,5 roku, a z uwagi na charakter obecnego modelu działalności Grupy odpisy w takiej wysokości nie wystąpią już w przyszłości" - czytamy dalej.

Grupa kapitałowa Pragma Inkaso jest liderem branży zarządzania należnościami w segmencie business to business. W jej skład wchodzą: Pragma Inkaso, Pragma Faktoring, Pragma Inwestycje oraz Pragma 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty NFS. Fundusz sekurytyzacyjny Pragma 1 nabywa portfele bankowe o charakterze biznesowym, w tym również zabezpieczone hipotecznie.

(ISBnews)

dgp0t34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgp0t34
dgp0t34