Trwa ładowanie...
d6k4vv0
d6k4vv0

Strefa euro będzie dążyć do systemu federacyjnego na poziomie gospodarczym - PISM

07.11. Warszawa (PAP) - Strefa euro znajduje się w punkcie przesilenia - uważa Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jeżeli uda jej się przetrwać...
Share
d6k4vv0

07.11. Warszawa (PAP) - Strefa euro znajduje się w punkcie przesilenia - uważa Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jeżeli uda jej się przetrwać obecny kryzys, będzie dążyć do systemu federacyjnego lub semifederacyjnego na poziomie gospodarczym.

"Uważam, że w tej chwili w strefie euro następuje przesilenie. Jeżeli uda się przezwyciężyć kryzys i nastąpi przedefiniowanie - czy też stworzenie - systemu funkcjonowania Eurogrupy, to z pewnością widoczne będzie dążenie do systemu federacyjnego lub semifederacyjnego na poziomie gospodarczym. Nieuniknione stanie się wprowadzenie jakiejś formy kontroli nad budżetami państw członkowskich i nadanie Unii Europejskiej władzy w tym zakresie. Pojawi się też potrzeba harmonizacji podatkowej" - powiedział Zaborowski w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem możliwe jest też, że dojdzie do daleko idącej integracji niektórych państw Eurogrupy.

d6k4vv0

"Jest rzeczą bardzo ważną, aby Polska w kwestii integracji europejskiej zgłaszała pozytywne propozycje. Aby, pomimo że nie jest członkiem strefy euro, jawiła się jako państwo, które dba o wspólne dobro i wierzy we wspólną walutę, którą przyjmie, gdy sytuacja pozwoli" - powiedział.

"W ten sposób możemy mieć wpływ na to, co tam się dzieje. Uzyskujemy mandat moralny, chociaż nie należymy do strefy euro i nasz głos, oczywiście, obecnie nie będzie decydujący" - dodał. (PAP)

mak/ osz/

d6k4vv0

Podziel się opinią

Share
d6k4vv0
d6k4vv0