Trwa ładowanie...

Stres w pracy zabija

Stresu w pracy trudno uniknąć, choć wpływa on negatywnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne

Stres w pracy zabijaŹródło: Thinkstock
d1fh9qb
d1fh9qb

Stresu w pracy trudno uniknąć, choć wpływa on negatywnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Niektóre badania udowadniają, że stres związany z wykonywaniem obowiązków zawodowych wzmaga też ryzyko zachorowania na nowotwór, zwłaszcza jelita grubego, płuc, piersi i prostaty.

Nie bez powodu od dawna menedżerowie wysłuchują na szkoleniach wykładów o znaczeniu dobrej atmosfery w pracy. Czy zdobytą wiedzę wprowadzają w życie? Trudno powiedzieć. W krajach Unii Europejskiej niemal co czwarty pracownik doświadcza skutków stresu w pracy. Szacuje się, że od 50 do 60 proc. przyczyn absencji związanych z chorobą, spowodowanych jest właśnie napięciem w firmie. W naszym kraju na liście chorób zawodowych nie znalazły się dotąd dolegliwości spowodowane stresem. I, choć według badania Extended DISC przeprowadzonego w 2009 r., polscy pracownicy należą do najbardziej zestresowanych na świecie, z powodu stresu w pracy nie mogą ubiegać się o zwolnienie lekarskie.

Choroba za chorobą

Według Państwowej Inspekcji Pracy, obok obaw przed zwolnieniem, stres u pracowników wywołuje m.in. przenikanie się życia zawodowego z osobistym spowodowane zwiększoną dostępnością do różnych komunikatorów. Informacje zamieszczane na facebooku, o których może dowiedzieć się szef, potrafią paraliżować. Destrukcyjna dla kondycji psychicznej polskich pracowników jest też zbyt mała kontrola nad procesem pracy, w stosunku do zwiększających się wymagań. Gdy nie wystarcza czasu na wykonanie wszystkich zawodowych obowiązków, praca zaczyna być psychiczną katorgą. Co dalej?

*Polecamy: * Koncertuje na L4

d1fh9qb

Wiadomo, że nerwowa praca powoduje nasilone wydzielanie hormonów stresu. Te z kolei mogą pobudzać i podtrzymywać stany zapalne w organizmie, które – jak wynika z badań Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy oraz Collegium Uniwersyteckiego w Londynie – pełnią ważną rolę w rozwoju raka. Ponadto zestresowane osoby częściej palą papierosy, nadużywają alkoholu i są otyłe, a wszystkie te czynniki wiążą się z ryzykiem nowotworów złośliwych.

Ale to nie wszystko. Na co dzień stres powodowany pracą potrafi objawiać się dolegliwościami takimi jak migrena czy ból brzucha. Bywa też przyczyną bólu pleców. Dowody na to znaleźli uczeni z Ohio State University i opublikowali w numerze specjalistycznego pisma "Spine". Inne badania, opublikowane w raporcie w piśmie "Biological Psychiatry", udowadniają, że stresujące wydarzenia wpływają na kurczenie się istoty szarej mózgu. Stres niszczy neurony ludzkiego mózgu, zwłaszcza te zgromadzone w częściach odpowiedzialnych za emocje i pamięć. To jedna z przyczyn powstawania depresji, która może być następstwem długotrwałego stresu - Stres w dzisiejszych czasach ma o wiele bardziej skomplikowane oblicze niż w czasach naszych przodków. Można powiedzieć, że jest częścią życia, więc po co się nim przejmować. Należy się jednak przejmować, gdyż kolejne dowody świadczą o jego wpływie na rozwój chorób przewlekłych - podkreśla biorąca udział w badaniach Rajita Sinha, neurobiolog z Uniwersytetu Yale.

Zdaniem badaczki zmniejszenie objętości istoty szarej może także sugerować większe ryzyko nadciśnienia oraz chorób natury psychiatrycznej. Nie należy też ignorować faktu, iż utrata pracy lub nadmierny stres, przeżywany w miejscu zatrudnienia, znajdują się na ósmym miejscu najczęstszych powodów samobójstw. Statystyki mówią, że do zagrożonych grup zawodowych należą głównie policjanci, żołnierze, pracownicy korporacji.

d1fh9qb

*Polecamy: * Koncertuje na L4

- Bywa również tak, że ludzie próbują popełnić samobójstwo w takiej sytuacji. Czasem niestety próba jest skuteczna. Osoby te decydują się na samobójstwo, ponieważ wydaje się im ono jedynym dobrym rozwiązaniem. Tak naprawdę zazwyczaj chcą zmiany sytuacji, nie zaś odebrania sobie życia. Tylko w skrajnych przypadkach niektórzy z nich mają tak dość piętrzących się problemów, wynikających z utraty pracy, że nie chcą żyć. Długotrwałe bezrobocie nie pozostaje bez wpływu na relacje rodzinne: dochodzi do coraz częstszych nieporozumień w związku, nierzadko do rozstania. Wówczas taka osoba może nie widzieć sensu życia; nie przywraca go nawet możliwość znalezienia nowego zatrudnienia - tłumaczy Aurelia Kurczyńska, psycholog.

ml,MA,WP.PL

d1fh9qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fh9qb