Trwa ładowanie...
d3ybyo9
12-05-2016 13:45

Streżyńska: pochodzenie polityczne projektu nie ma znaczenia, jeśli jest dobrze realizowany (aktl.)

#
Dochodzi więcej wypowiedzi z konferencji
#

d3ybyo9
d3ybyo9

12.05. Poznań (PAP) - Swoją misję postrzegam ekspercko; nie obchodzi mnie pochodzenie polityczne projektu, jeśli jest dobrze realizowany. Uważam, że wszyscy zmierzamy do tego samego, chcemy dać wygodne e-usługi obywatelom - mówiła w czwartek w Poznaniu minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Szefowa resortu cyfryzacji podkreśliła na konferencji prasowej, że wiele z rozwiązań e-usług realizowanych na poziomach regionalnych może stanowić dobry przykład dla systemów centralnych. Dodała, że przyjechała, "aby zaczerpnąć dobrych przykładów w Wielkopolsce tak zresztą, jak w wielu innych regionach kraju, gdzie rodzą się e-usługi administracji publicznej, również tych usług publicznych na skraju administracji publicznej, czyli e-zdrowia, czy innych podobnych".

Minister podkreśliła, że systemy na szczeblu regionalnym, są w większości znacznie lepiej rozwiązywane, planowane. "Później wdrażane - sprawniej, taniej, szybciej i efektywniej dla obywateli niż te, które realizowane były w centrum państwa" - zaznaczyła.

Według Streżyńskiej priorytetem przy tworzeniu systemów e-administracji powinno być dobro obywateli, dla których te systemy się tworzy. Jak mówiła, względy polityczne, czy przynależność partyjna marszałków województw nie ma znaczenia, jeśli dane rozwiązania są sprawne i służą mieszkańcom regionu. Podała, że zarówno w Poznaniu, gdzie marszałek Marek Woźniak związany jest z Platformą Obywatelską, czy w jakimkolwiek innym regionie, ważniejsze od partii jest poprawa życia obywateli, co powinno się odbywać ponad podziałami.

d3ybyo9

"Jestem ekspertem i swoją misję postrzegam ekspercko. Nie obchodzi mnie pochodzenie polityczne projektu, jeśli jest dobrze realizowany. Uważam, że wszyscy zmierzamy do tego samego, chcemy dać wygodne e-usługi obywatelom" - powiedziała.

"Chcemy też doprowadzić do obniżenia kosztów administracji, które są w Polsce po prostu horrendalne, i chyba na poziomie samorządowym jest najgłębsza tego świadomość, że te koszty są rozdęte, procedury są chore i że to wszystko powinno działać inaczej, a ludzie w samorządach są bliżej obywatela i mają to na co dzień" - podkreśliła.

Członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak zaznaczył, że w przypadku realizacji tego typu projektów najistotniejszą kwestią jest współpraca wszystkich podmiotów; samorządów i podmiotów zaangażowanych w informatyzację.

"Musimy bardzo mocno działać w celu kompatybilności tych projektów na poziomie od samej gminy, od mieszkańca, aż do samego Rządu. Współpraca na każdym poziomie jest najbardziej istotna, aby w tych wszystkich przedsięwzięciach nie było słabych punktów" - powiedział Wojtasiak.

d3ybyo9

"Musimy też uważać wyraźnie na wszystkie sugestie, wskazania, które płyną od pani minister, tak samo gminy i powiaty, które z nami współpracują powinny tą samą drogą realizować swoje projekty byśmy uzyskiwali dobre połączenie i kompatybilność tych usług. Aby w każdym miejscu, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, każdy jeden obywatel miał poczucie tego samego sposobu rozwiązywania i tej samej dostępności co w innym regionie czy mieście" - dodał.

Minister Streżyńska podkreśliła, że systemem, który działa w Wielkopolsce, a z którego można brać dobry przykład to np. system łączący bazy danych w szpitalach na terenie regionu, dzięki któremu - jak mówiła - "pan marszałek może kontrolować przepływy finansowe i prowadzić do efektywności systemu ochrony zdrowia, tego regionalnego i lokalnego".

Według szefowej resortu cyfryzacji Polacy coraz częściej przekonują się do rozwiązań e-administracji, czego dowodem może być duża popularność w tym roku systemu e-Deklaracje. Jak informowało ministerstwo - po raz pierwszy od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet, liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych.

d3ybyo9

"Zwiększa się zaufanie do tych systemów administracji, które działają stabilnie. E-Deklaracje są akurat systemem bardzo prostym, bardzo stabilnym, wymagającym minimalnych uwierzytelnień. Tak naprawdę składamy je bez konieczności użycia profilu zaufanego, czy podpisu elektronicznego, i to jest ta właściwa filozofia, która pokazuje, że im prostsze formularze, mechanizm, mniej wymagań, tym bardziej obywatel ufa takiemu systemowi" - podkreśliła.

"Drugim przykładem jest program +Rodzina 500 plus+, który przeszedł w całości przez banki, jeśli chodzi o kanał elektroniczny, bo też banki potrafiły zaoferować coś przyjaznego dla klienta. W przypadku e-Deklaracji i składania PIT-ów, to jest też system, w których uruchomione było myślenie biznesowe, czyli jak namówić tego klienta, żeby z tego systemu skorzystał" - dodała.

Odnosząc się natomiast do audytu poprzedniego rządu przedstawionego w środę w Sejmie powiedziała, że "odziedziczyliśmy taką masę upadłościową, która składa się z kilku, bardzo kosztownych, bo przekraczających 1,4 mld zł projektów centralnych, najbardziej istotnych dla obywatela". "A to na nim się powinniśmy skupiać" - oceniła.

d3ybyo9

"Zarówno ePUAP, czyli ta ścieżka kontaktu pomiędzy obywatelem, przedsiębiorcą a administracją jest chyba najbardziej niewydolnym systemem państwowym, który bardziej nie działa, niż działa - zawodzi w najbardziej krytycznych sytuacjach. Podobnie projekt e-zdrowie" - podkreśliła minister.

Poinformowała, że plany resoru cyfryzacji na najbliższy czas, to przede wszystkim naprawianie i wdrażanie nowych rozwiązań.

"Naprawiamy stare, próbujemy je zoptymalizować i zapewnić ich współpracę między sobą i z systemami całkowicie nowymi. Nowa perspektywa budżetowa, na którą znowu mamy unijne pieniądze na e-administrację i e-usługi wymaga postawienia zupełnie nowych systemów, ale w nowych dziedzinach i one też muszą współpracować z tymi, które postawiliśmy przez ostatnie osiem lat () będziemy jednocześnie naprawiać i budować nową rzeczywistość w innych już obszarach" - wskazała.

Minister cyfryzacji była gościem konferencji "e-Wielkopolska - koncepcja na przyspieszenie" zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

d3ybyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybyo9