Trwa ładowanie...
student

Student idzie do pracy

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie

Share
Student idzie do pracy
Źródło: Thinkstock
d4jtiau

*Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego już pierwszą pracę należy potraktować jako krok do odległego celu i jak najwięcej wyciągnąć z niej dla siebie. Dla młodego człowieka to szansa, by poznać środowisko pracownicze, zobaczyć, jak funkcjonuje firma, sprawdzić, jak radzi sobie z panującymi tam zadaniami. Warto zdać sobie sprawę, że aby po studiach otrzymać w pełni satysfakcjonującą pracę, należy najpierw zainwestować w siebie. Taką świadomość ma coraz więcej rozpoczynających naukę na uczelniach wyższych osób, dlatego coraz chętniej łączą obowiązki studenta i pracownika. *

Doświadczeniem zawodowym zbieranym podczas studiów, można poprawić swoją przyszłą pozycję na rynku. Większość zajęć umożliwia też elastyczne dysponowanie czasem. Na studentów czeka praca przede wszystkim w branżach, w których nie jest wymagane duże doświadczenie, ale raczej liczą się predyspozycje i "miękkie" umiejętności. Na co na rynku pracy może liczyć student bez doświadczenia?

d4jtiau

Call center

Z ofert dostępnych w agencjach pracy najwięcej dotyczy pracy w call center za wynagrodzenie od 10 do 16 zł brutto za godzinę. Zarobki składają się ze stałej pensji oraz prowizji.

Wymagania zazwyczaj nie są wygórowane - od konsultantów telefonicznych zazwyczaj oczekuje się miłego głosu, dobrej dykcji, komunikatywności i podstawowej znajomości obsługi komputera. Doświadczenie czy znajomość języków obcych zwykle nie są wymagane.

Hostessa i promotor

Na otwartym rynku bardzo dużo pracy jest przy promocji produktów. Poszukiwani są więc: hostessy i promotorzy. Młode osoby przeważnie zatrudniane są przy promocjach różnych produktów np. w supermarketach. Ich praca polega na zachęcaniu kupujących do skosztowania nowego przysmaku czy prezentacji produktu, który właśnie został wprowadzony na rynek. Wynagrodzenie od 10 do 14 zł brutto za godzinę. W tym przypadku zróżnicowanie w płacach może być bardzo duże.

Kelner, kelnerka

Stałe zapotrzebowanie zgłasza branża HoReCa, czyli sektor hotelarsko restauracyjno cateringowy. Nic dziwnego, że aby wiązać koniec z końcem, wielu studentów zatrudnia się w restauracjach czy barach. Pracują popołudniami lub w weekendy. Kelner może liczyć na od 8,5 do 15 zł brutto za godzinę, plus napiwki (które często stanowią drugą pensję). Najwyższe wynagrodzenie w kategorii tych zawodów można uzyskać będąc barmanem. Stawki godzinowe w tej profesji dochodzą nawet do poziomu 21 zł brutto.

d4jtiau

Pokojówka

Pracę można znaleźć w hotelach czy pensjonatach. Zadaniem podstawowym jest utrzymanie wynajmowanych pokojów w nienagannej kondycji i czystości. Do codziennych obowiązków pokojówki należy sprzątanie pokoju pod nieobecność gości, dostarczanie pościeli, ręczników, środków czystości, i temu podobnych elementów wyposażenia pokoju, a także przygotowywanie pomieszczeń do przyjęcia nowych gości. Wynagrodzenie od 9 do 14 zł brutto za godzinę.

Ankieter

Studenci mogą zatrudnić się jako ankieterzy, czy pomocnicy analityków badań opinii publicznej. Kandydaci na te stanowiska muszą wykazać się podstawową wiedzą związaną z realizacją badań socjologicznych. Do obowiązków ankietera należy np. przeprowadzanie telefonicznych wywiadów w oparciu o otrzymaną bazę kontaktów lub realizacja kwestionariuszowych badań rynkowych w terenie. Wynagrodzenie od 9 do 15 zł brutto za godzinę.

Dostawca pizzy

To niełatwy zawód. Sami dostawcy przyznają, że sytuacje ryzykowne przytrafiają im się dosyć często, dlatego dostawcą pizzy zwykle bywają mężczyźni. Muszą być uzbrojeni w samochód lub skuter, bo pizza to dobry towar tylko wtedy, gdy jest ciepła. Kiedy stygnie, klient jest niezadowolony, a to mniejsza szansa na napiwek i minus dla firmy.

d4jtiau

W sumie można zarobić ponad 2 tys. miesięcznie. Na takie zarobki może liczyć dostarczyciel pizzy w dużym mieście -Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu. Praca może być stała lub dodatkowa, np. popołudniami i w weekendy.

Korepetytor

Popularnym rozwiązaniem wśród studentów jest samodzielna „działalność” jako korepetytor. Wystarczy umieścić ogłoszenie na portalu związanym z tematyką korepetycji i nauki. Zazwyczaj bywa tak, że jeden uczeń poleca swojego korepetytora następnemu, dzięki czemu student zdobywa kolejnych klientów. „Korki” to pozornie łatwy sposób na zarobienie paru groszy. Koszt korepetycji to w ostatnich miesiącach przeciętnie nieco ponad 25 zł za godzinę, choć cena 1 godziny nauki angielskiego przekracza obecnie 30 zł.

d4jtiau

Młodzi ludzie w trakcie lub po ukończeniu studiów najchętniej pracowaliby na swoim – wynika z badania “Studenci na rynku pracy” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl. Dla studentów podstawową przeszkodą może być to, że na rozkręcenie działalności potrzeba wkładu własnego. Jednak istnieją różnego rodzaju instytucje, które pomagają zdobyć gotówkę na ten cel lub nawet założyć firmę bez większych środków finansowych, ma tu na myśli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Poza pieniędzmi potrzebnymi na start, liczy się pomysł, kreatywność, determinacja i zaangażowanie. Bez tego ani rusz.

ml,MA,WP.PL

d4jtiau

Podziel się opinią

Share
d4jtiau
d4jtiau