Trwa ładowanie...
d2tomko
05-06-2012 12:50

Surowce rolne pod wpływem globalnej koniunktury

Przecena na rynkach finansowych nie omija także surowców rolnych. W ostatnich dniach notowania pszenicy, kukurydzy i soi mocno spadały wraz z całym rynkiem surowców. Najsilniej traciła na wartości kukurydza, której cen spadły do najniższych poziomów od blisko 18 miesięcy (5,5 USD za buszel).

d2tomko
d2tomko

Podobnie jak w przypadku innych surowców, poza słabnącą koniunkturą w globalnej gospodarce coraz większą presję dla cen stanowi podaż, której prognozy wzrostu są jednym z głównych czynników sprzyjających zamykaniu długich pozycji przez inwestorów na rynkach rolnych.

W maju Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w swojej pierwszej prognozie dla rozpoczynającego się 1 lipca sezonu 2012/13 przedstawił bardzo optymistyczne dla konsumentów szacunki wzrostu podaży oraz zapasów surowców rolnych. Zbiory kukurydzy mają wzrosnąć o ponad 8,5% r/r, soi zaś o blisko 15% r/r. Lekkiego pogorszenia sytuacji oczekiwać można tylko na rynku pszenicy, gdzie zbiory powinny być mniejsze o ok. 2,5% r/r. W wyniku tego zapasy soi i kukurydzy po spadkach w ciągu ostatnich dwóch lat powinny mocno odbić. Na rynku pszenicy powinny zaś ustabilizować się na wysokich z perspektywy ostatniej dekady poziomach.

Poprawa sytuacji fundamentalnej na rynkach rolnych w opinii USDA powinna wynikać głównie ze wzrostu podaży surowców w Ameryce Północnej i Południowej. Dużo gorzej sytuacja wygląda w Europie, gdzie po okresie zimowym duża część pól z pszenicą została spisana na straty i ponownie zaorana. Największe straty na zimowych odmianach zbóż ponieśli farmerzy w Rosji i na Ukrainie, krajach należących do największych eksporterów zbóż na świecie. W nadchodzących miesiącach oczekujemy stabilizacji cen na rynkach rolnych na giełdach towarowych na świecie.

Ostatnie spadki wynikały w dużej części z zamykania wielu długich pozycji spekulacyjnych, których poziom jest już niski z perspektywy ostatnich lat. Kontynuacji przeceny może sprzyjać jedynie dalsze pogarszanie się perspektyw globalnej gospodarki. To zaś powinno się przełożyć na kontynuację przeceny reszty surowców, z ropą na czele, doprowadzając do znacznego spadku krańcowych kosztów produkcji zbóż.

Dział Analiz XTB

d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko