Trwa ładowanie...
dpvcnbw

Susanne Klatten

Najnowsze informacje
1.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bad Homburg

dpvcnbw
flickr.com
Źródło: flickr.com

Susanne Klatten jest niemiecką miliarderką i córką Herberta Quandta, właściciela marki samochodów BMW.

Życiorys

Susanne Klatten urodziła się 28 kwietnia 1962 roku w miejscowości Bad Homburg vor der Höhe. Jest najstarszym dzieckiem Herberta Quandta i jego trzeciej żony Johanny. Po śmierci ojca odziedziczyła 50,1% udziałów w fabryce chemikaliów Altana i obecnie zasiada w radzie nadzorczej tej firmy. Po przejęciu części Altany pomogła ją przekształcić w światowej klasy korporację. W ramach spadku uzyskała także 12,5% udziałów w BMW.

Susane Klatten posiada udziały w takich firmach jak SGL Group zajmującej się produkcją grafitu, Nordex produkującą turbiny wiatrowe, Avista Oil zajmującej się recyklingiem czy biotechnologicznej spółce Paques.

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła pracę w agencji reklamowej Young and Rubicam. Klatten studiowała na Uniwersytecie Buckingham w Anglii, uzyskując licencjat z zarządzania biznesem. Uczyła się także w szkole biznesowej w Lozannie. Po ukończeniu studiów Susane Klatten rozpoczęła staż w BMW. Podczas pracy w BMW poznała inżyniera Jana Klattena, którego poślubiła w 1990 roku. W 1997 roku została mianowana członkiem rady nadzorczej BMW wraz z jej młodszym bratem Stefanem Quandtem.

Majątek

Kapitał ulokowany w BMW i firmy z branży przemysłu chemicznego i farmaceutycznego sprawiły, że majątek Susanne Klatten szacowany jest na 23,4 miliarda dolarów.

Życie prywatne

Mężem Susanne Klatten jest Jan Klatten. Para ma trójkę dzieci i mieszka w Monachium. Susanne wychowywała się w zamożnej rodzinie, co stało się źródłem problemów. W wieku 16 lat dzięki sprawnej pracy policji udało jej się uniknąć porwania. Przez wiele lat musiała się posługiwać fałszywym nazwiskiem. W 2007 roku miała romans ze szwajcarskim biznesmenem Helgiem Sgarbim, który oszukał ją na 10 milionów dolarów i zagroził ujawnieniem taśm dokumentujących jej zdradę jeśli nie zapłaci mu 72 milionów dolarów. Sgarbi za szantaż został skazany na sześć lat więzienia.

Susanne Klatten w wolnym czasie gra w golfa i jeździ nartach w Austrii. Jest jednym z największych darczyńców centroprawicowej partii politycznej, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Od 2005 roku jest członkiem Rady Uniwersyteckiej Politechniki w Monachium. W 2007 r. Została odznaczona nagrodą Bayerischer Verdienstorden. W tym samym roku został wyemitowany film „Milczenie Quandtów” opisujący nazistowską przeszłość rodziny. Według autora rodzina wykorzystywała niewolniczych robotników podczas II wojny światowej do pracy w swoich fabrykach w Niemczech.

Nikt z Quandtów nie znał dokładnie swojej przeszłości, dlatego zaraz po wyemitowaniu filmu sfinansowano projekt, który miał na celu zbadać przeszłość rodziny. Niezależne badania ujawnione kilka lat później potwierdziły zarzuty przedstawione w filmie.

Miejsce na liście najbogatszych

Susann Klatten dzięki inwestycjom w różnych światowych firmach i dużych udziałach w BMW znajduje się na 38. miejscu w rankingu najbogatszych Forbesa oraz na 3. miejscu w rankingu najzamożniejszych Niemców świata. Jest także notowana w klasyfikacji najpotężniejszych kobiet świata, gdzie obecnie plasuje się na 71. miejscu.

dpvcnbw
dpvcnbw
dpvcnbw
dpvcnbw