Trwa ładowanie...
d4jkcg7

Susza dotyka coraz mniej gmin i gruntów ornych - IUNG

12.8.Warszawa (PAP) - Według monitoringu suszy z dnia 10 lipca,
prowadzonego przez Zakład Agrometeorologii i Zastosowań
Informatyki Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa...

Share
d4jkcg7

12.8.Warszawa (PAP) - Według monitoringu suszy z dnia 10 lipca, prowadzonego przez Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w pierwszej dekadzie sierpnia susza ograniczyła swój zasięg i zagraża 237 gminom Polski (8 proc.) oraz 3 proc. gruntów ornych - podano w komunikacie.

"Suszą zagrożonych jest 237 gmin Polski (8 proc.) oraz 3 proc. gruntów ornych. W stosunku do poprzednich szacunków (raport z dnia 31 lipca 2008 r.) liczba gmin, w których wystąpiła susza zmniejszyła się o 23 proc., a obszar gruntów ornych objętych suszą zmniejszył się o 18 proc." - napisano.

Obszarem najbardziej dotkniętym suszą jest nadal Wielkopolska.

d4jkcg7

"Stwierdzamy długotrwałe wystąpienie suszy w tej części Polski, która pojawiła się między 10 kwietnia a 10 czerwca i nieprzerwanie trwa nadal" - podają eksperci Instytutu.

Zagrożenie suszą wystąpiło w 6 województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim (południowe krańce), mazowieckim (zachodnie krańce), łódzkim (w północno-zachodniej części), dolnośląskim (w północno-wschodniej części), lubuskim (południowo-wschodnie krańce).

Największe opady wystąpiły na południu i północy kraju, ograniczając w sposób znaczący zasięg terytorium suszy - poinformował IUNG w Puławach.(PAP)

bg/ jtt/

d4jkcg7

Podziel się opinią

Share
d4jkcg7
d4jkcg7