Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci

Dzieci na całym świecie wykonują niebezpieczną dla życia i zdrowia pracę. Tak dzieje się zwłaszcza w Afryce czy w Azji

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci
Źródło zdjęć: © studio.wp.pl

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. Ustanowiono go w 2002 roku. Dzieci wykorzystywane są do przenoszenia ciężkich ładunków, obsługiwania niebezpiecznych narzędzi, zakładania materiałów wybuchowych, wydobywania diamentów i złota. Czołgają się w wąskich tunelach, pracują stojąc w wodzie zawierającej toksyny takie jak ołów czy rtęć.

Według Państwowej Inspekcji Pracy, w Polsce nie ma procederu niewolniczego wykorzystywania dzieci do pracy najemnej. Jak mówi IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, pracodawca może zatrudnić dziecko, które nie skończyło 16 lat, ale tylko w działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej i reklamowej. Potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych dziecka oraz zgoda Państwowej Inspekcji Pracy. W ubiegłym roku Inspekcja wydała ponad 840 takich zezwoleń. Zazwyczaj chodziło o występowanie w przedstawieniach lub reklamach.

Danuta Rutkowska zwraca uwagę, że tradycją jest dopuszczanie dzieci do pomocy rodzicom w gospodarstwie, zwłaszcza teraz, kiedy prace w rolnictwie rozpoczęły się na dobre. "Tutaj troska o dzieci jest szczególnie ważna" - podkreśla inspektor Rutkowska. Dodaje, że wciąż zdarzają się wypadki z udziałem dzieci. Drastycznym przykładem jest śmierć 12-letniej dziewczynki, która została przejechana traktorem prowadzonym przez jej 8-letniego brata. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że rodzicom często brak wyobraźni i dzieci, jeśli nawet nie wykonują prac niebezpiecznych, to przebywają w otoczeniu pracujących maszyn i zwierząt gospodarskich. O wypadek w takich sytuacjach nietrudno.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)