Trwa ładowanie...

Święto Dziękczynienia w USA. Dyskusja na temat otwartych sklepów

Podczas gdy w Polsce sporo mówi się o tym, czy sklepy powinny być otwarte w święta, w USA w Święto Dziękczynienia gotowe na przyjęcie klientów są tylko wybrane placówki. Zamknięta jest m.in. sieć Trader Joe's, ale nie zawsze tak było.

Święto Dziękczynienia w USA. Dyskusja na temat otwartych sklepów Święto Dziękczynienia w USA. Dyskusja na temat otwartych sklepów Źródło: Wikimedia Commons, fot: Anthony92931
d114rpa
d114rpa

Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, co w przypadku roku 2021 oznacza 25 listopada. Zostało ono ustanowione na pamiątkę pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w roku 1621 i ma szczególne znaczenie dla Amerykanów.

Święto Dziękczynienia w USA. Dyskusja na temat otwartych sklepów

Przy okazji Święta Dziękczynienia w USA, podobnie jak w Polsce w przypadku świąt kościelnych i państwowych, pojawia się dyskusja na temat otwartych sklepów. W Stanach Zjednoczonych tego dnia tylko nieliczne placówki są otwarte i czekają na klientów, którzy w ostatniej chwili ruszą po składniki na uroczystą kolację - informuje CNBC.

W Święto Dziękczynienia zamknięta jest m.in. popularna sieć Trader Joe's, która w USA posiada ponad 530 sklepów. Placówki są nieczynne od ponad 30 lat, tak aby pracownicy "mogli spędzać święto z rodziną i przyjaciółmi". Jednak jak zauważa CNBC, nie zawsze tak było.

"Wie, jaka jest prawda". Wiceminister odpowiada Tuskowi

Gdy firmą zarządzał jej założyciel Joe Coulombe, sieć pozostawała otwarta w Święto Dziękczynienia, co dla pracowników oznaczało konieczność pojawienia się w pracy w ten jakże ważny dla Amerykanów dzień.

d114rpa

Zgodnie ze wspomnieniami Coulombe'a, które opublikowano kilka miesięcy po jego śmierci w 2020 roku, decyzja o otwarciu sklepów w Święto Dziękczynienia wcale nie była podyktowana jedzeniem. Placówki Joe Trader's otwierały swoje drzwi przede wszystkim ze względu na napoje, w szczególności - wino.

Coulombe otworzył pierwszy sklep Trader Joe's w Pasadenie w Kalifornii w roku 1967. W swoich wspomnieniach napisał, że zdecydował się na otwarcie placówek w Święto Dziękczynienia, by konkurować z większymi i bardziej rozpoznawalnymi sieciami. Chciał bowiem wykorzystać fakt, że tego dnia większość sklepów wokół była zamknięta. Aby zmotywować pracowników do przychodzenia do pracy w święta, oferował im tego dnia wyższe stawki.

W kolejnych latach inne sklepy też postanowiły otwierać się w Święto Dziękczynienia, ale Trader Joe's kusił klientów w inny sposób - tańszymi niż zwykle cenami alkoholu. Wprawdzie w swoich zapiskach z przeszłości Coulombe napisał, że w Boże Narodzenie sprzedaż wina i innych napojów szła kiepsko, to Święto Dziękczynienia było pod tym względem znacznie bardziej udane.

Jak podkreśla CNBC, Coulombe i inni członkowie zarządu Trader Joe's sami pojawiali się w święta w pracy, by pracować w sklepach. W ten sposób okazywali solidarność i wsparcie zwykłemu personelowi. Ponadto skrócono godziny otwarcia placówek, dostosowując się do świątecznych realiów.

d114rpa

Otwarte sklepy w Święto Dziękczynienia. Zmiana trendów?

Jak informuje CNBC, w tym roku w Święto Dziękczynienia w USA otwarta jest część sklepów, choć krócej niż w dni robocze - zazwyczaj zakupy można zrobić do godz. 17.00. Tak działać mają m.in. sklepy należące do sieci Kroger. Otwarte są też sklepy wielobranżowe Walgreens i CVS.

Otwarcie sklepów w święta jest jednak trudne dla firm działających w USA z ekonomicznego punktu widzenia. Muszą bowiem zaoferować znacznie wyższe stawki personelowi, jeśli chcą tego dnia przyjmować klientów.

- W okolicach Święta Dziękczynienia jest stały popyt na zakupy - mówił w roku 2018 agencji Reuters prezes Customer Growth Partners, Craig Johnson.

Oznacza to, że sklepy, które decydują się na zamknięcie w święta, umiejętnie nadrabiają sprzedaż w inne dni - przed albo po okresie świątecznym.

d114rpa

Coulombe przeszedł na emeryturę w roku 1988, a nowe szefostwo Trader Joe's postanowiło zacząć zamykać sklepy w Święto Dziękczynienia. Biznesmen w późniejszych wspominkach napisał, że z perspektywy czasu ocenia tę decyzję za dobrą i spóźnioną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d114rpa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d114rpa