Trwa ładowanie...
d2umtv9
kurs
16-02-2009 11:54

Święto w USA

Presja sprzedających na giełdach rośnie, a ciągle wysoka awersja do ryzyka powstrzymuje kupujących od większych zakupów. Indeksy amerykańskie powoli osiągają coraz niższe poziomy.

d2umtv9
d2umtv9

Ruchy wzrostowe są coraz bardziej anemiczne. Indeksy europejskie znajdują się kilka procent powyżej październikowych minimów. Dzisiejsze święto w USA powinno przełożyć się na spokojną sesję w Europie. Giełdy amerykańskie są zamknięte.

W centrum uwagi przez weekend było spotkanie przedstawicieli państw G-7. Ministrowie finanansów i bankowcy pokładają dużą nadzieję w nowych działaniach antykryzysowych sekretarza skarbu USA Timothy Geithnera. W najbliższym czasie należy spodziewać się konkretnych planów w zakresie oczyszczenia systemu bankowego z toksycznych aktywów. Inwestorzy będą starali się ocenić jaka będzie skuteczność działań planowanych przez Geithnera.

Atmosfera oczekiwania nie przeszkadza złotówce osłabiać się. Tempo i skala deprecjacji jest coraz bardziej niepokojąca dla RPP, na co wskazują powiające się wypowiedzi poszczególnych cżłonków RPP. Słaby złoty prawdopodobnie skłoni polskie władze monetarne do bardziej ostrożnych decyzji w zakresie stóp procentowych. Jutro publikowane będą styczniowe dane z polskiego rynku pracy (dynamika wynagrodzeń, zatrudnienie w sektorze przedsiętbiorstw).

Notowania większości głównych par walutowych przebiegają dzisiaj w miarę spokojnie. Wyraźnie zyskuje dolar, co związane jest z pogorszeniem nastrojów na rynkach. Dzisiaj nie będzie publikacji danych makro. Jutro z Wielkiej Brytanii zapoznamy się z danymi o inflacji CPI za styczeń. Z USA publikowany będzie raport o miesięcznych przepływach kapitałów oraz indeks NY Empire State.

d2umtv9

EURPLN

Eurozłoty kontynuuje ruch trendowy w kierunku 4,80. Opcje walutowe stały się jednym z zagadnień / zadań priorytetowych obecnego ministra gospodarki W. Pawlaka. Jego wypowiedzi sugerujące możliwość unieważnienia ustawowego zawartych transakcji opcyjnych zostały zinterpretowane negatywnie przez wielu analityków. Z pewnością nie pomaga to złotówce, która jest bardzo agresywnie sprzedawana. Im wyższe kursy tym większy strach - trwający ruch można z dużą pewnością nazwać paniką lub jej początkiem. W takim tempie bardzo szybko możemy zobaczyć psychologiczny poziom 5,00, z którego powinna nastąpić większa korekta.

EURUSD

Pesymistyczne dane PKB z Japonii (-3,3% q/q w IV kwartale 2008 r.) pogorszyły nastroje na rynkach. W efekcie EURUSD testuje dolny przedział trwającej od dłuższego czasu konsolidacji. Święto w USA nie będzie sprzyjać ruchom trendowym, ale rynek będzie mało płynny. W dalszym ciągu preferujemy sprzedawanie EURUSD na korektach wzrostowych. Sekwencja coraz niższych szczytów i dołków wskazuje na rosnącą dominację sprzedających. Jednak dopiero wyłamanie się z konsolidacji 1,31-1,27 powinno przynieść silniejszy ruch trendowy.

GBPUSD

Funtdolar próbuje utrzymać się powyżej linii szyi formacji głowy z ramionami. Impuls wzrostowy z ubiegłego tygodnia zatrzymał się w pobliżu 50% zniesienia fibonacciego ostatniej fali spadkowej. Silniejsze zachowanie dolara zwiększa presję spadkową na GBPUSD. Z drugiej strony funt od początku roku umacnia się do euro, co stablizuje notowania funta do dolara. Brytyjscy biznesmeni oczekują, że tempo spadku PKB w Wielkiej Brytanii przyśpieszy do 3,3%. To znacznie bardziej pesymistyczne prognozy od tych z listopada kiedy oczekiwano spadku o 1,7%. Oczekuje się, że gospodarka będzie się kurczyć przez cały 2009 rok.

EURGBP

Kurs EURGBP znajduje się w istotnym momencie z punktu widzenia analizy technicznej. Trwająca od początku roku korekta techniczna może przerodzić się w silniejszy trend spadkowy w przypadku ustanowienia kolejnego minimum poniżej 0,86. Kolejne fale wzrostowe zatrzymywały się na coraz niższych poziomach zniesień fibonacciego (61,8%-50%), co wskazuje na rosnącą siłę sprzedających. Wyjście powyżej 0,93 zaneguje obecną sekwencję spadkową i będzie sygnałem powrotu do trendu wzrostowego.

IDMSA.PL

d2umtv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2umtv9