Trwa ładowanie...
dz806jq
03-02-2017 14:15

Świętokrzyskie/ Ponad 140 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe firm

Ponad 140 mln zł otrzymają świętokrzyskie firmy na zakup innowacyjnych urządzeń i linii produkcyjnych oraz przygotowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych w przedsiębiorstwach. Dofinansowanie z funduszy UE obejmie 205 projektów.

dz806jq

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz-Potaczała, decyzję o wsparciu inicjatyw z Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 podjął w tym tygodniu zarząd województwa.

Pierwszy konkurs był dedykowany inwestycjom w małych i średnich przedsiębiorstwach regionu. Zakładał wsparcie projektów, związanych z wprowadzeniem nowych produktów i usług, a także z unowocześnieniem wyposażenia związanego z działalnością gospodarczą zakładów.

O dotacje mogli występować także przedsiębiorcy, którzy przygotowali projekty inwestycyjne dotyczące zmian produkcji lub zmian w sposobie świadczenia usług, dzięki zakupom nowych, zaawansowanych technologii lub na skutek wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych.

Firmy zgłosiły 650 pomysłów, a 427 z nich przeszło ocenę formalną - skierowano je do oceny merytorycznej. Ostatecznie 195 wniosków uzyskało wymaganą, minimalną liczbę punktów, uprawniającą do uzyskania dofinansowania z RPO. Przedsiębiorcy otrzymają z funduszy UE ponad 122,5 mln zł, a całkowita wartość tych projektów to 201,3 mln zł (maksymalny poziom dofinansowania to 80 proc.).

dz806jq

Wśród inicjatyw są m. in.: uruchomienie produkcji hybrydowych komponentów systemów wodnokanalizacyjnych, membran i koszy dachowych, agregatu wspierającego odnowę użytków zielonych. Część przedsięwzięć dotyczy zakupu nowoczesnej aparatury medycznej i wdrożenia wyników badań naukowych w dziedzinie medycyny.

Na drugi konkurs - dotyczył działania "Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości" - przysłano 103 zgłoszenia.

Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o wsparcie na projekty służące opracowaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych oraz realizowaniu badań przemysłowych i prac rozwojowych - obejmujące dofinansowanie wydatków do momentu stworzenia prototypu i jego pierwszej produkcji.

53 projekty przeszły ocenę formalną, a kryteria dofinasowania spełniło 10 z nich. Wybrane pomysły będą wsparte kwotą 17,8 mln zł, a całkowita wartość przedsięwzięć to 29,7 mln zł (poziom dofinansowania może wynieść od 25 do 80 proc.).

Projekty dotyczą m. in.: uruchomienia nowoczesnej linii do segregacji i recyklingu tworzyw sztucznych, badań przemysłowych nad systemem oddymiania grawitacyjnego, stworzenia nowoczesnych metod biometrycznych do diagnostyki narządów ruchu i kręgosłupa czy badań nad otrzymaniem zaawansowanych materiałów budowlanych - spoiwa i betonu konopno-wulkanicznego.

dz806jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz806jq