Trwa ładowanie...
d28mf34

Świętokrzyskie/ Ponad 5 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Ok. 5,2 mln zł trafi do 28 świętokrzyskich samorządów na remont lub przebudowę dróg zniszczonych podczas klęsk żywiołowych. Pieniądze z budżetu państwa pozwolą dofinansować inwestycje prowadzone na trasach o długości 28,5 kilometra.

Share
d28mf34

Promesy w ramach drugiej w 2016 r. transzy środków z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, wręczyła w środę w Kielcach przedstawicielom samorządów wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.

Gminy i powiaty otrzymały na realizację 32 zadań wycenionych na ponad 8,7 mln zł, ponad 5,2 mln zł dotacji. Środki pozwolą wyremontować 28,5 km dróg uszkodzonych w ostatnich latach, głównie przez nawalne deszcze.

Jedną z największych dotacji - 590 tys. zł - na remont czterech odcinków dróg, otrzymała gmina Rytwiany. To trasy w miejscowości Sydzyna, Podborek i samych Rytwianach. "Drogi zostały uszkodzone po nawalnych deszczach w 2013 r. Ich stan techniczny nie był dobry, a pogorszyły go nawałnice. Przy trasach są zlokalizowane budynki mieszkalne, a ich remont znacząco poprawi komunikację w tych miejscowościach" - powiedział PAP wójt Rytwian, Grzegorz Forkasiewicz.

d28mf34

Wójt podkreślił, że bez wsparcia budżetu państwa, samorządom trudno byłoby zrealizować inwestycje, opierając się jedynie na własnych środkach.

Całkowity koszt przedsięwzięć to ok. 990 tys. zł. Gmina chce do końca sierpnia wyłonić w przetargu wykonawcę inwestycji, by prace można było sfinalizować do końca października.

Gmina Busko-Zdrój otrzymała 733 tys. zł na wsparcie remontu drogi łączącej Nowy Szczaworyż, Nową Wieś i Podlesie, której nawierzchnię zniszczyła nawałnica w 2014 r. "To droga strategiczna dla tych miejscowości, prowadząca do gospodarstw produkujących owoce miękkie - truskawki i wiśnie. Owoce te niszczyły się podczas transportu po nierównej jezdni" - wyjaśniał wiceburmistrz Buska, Tomasz Mierzwa.

Z kolei powiat sandomierski dzięki 322 tys. zł dotacji będzie mógł wyremontować drogę w miejscowościach Skwirzowa, Suliszów i Sulisławice - podróżuje nią wielu pielgrzymów, udających się do miejscowego sanktuarium maryjnego.

Dotąd, w 2016 r. świętokrzyskie samorządy otrzymały 23 mln zł na realizację 153 zadań związanych z przebudową lub remontem ponad 104 km dróg uszkodzonych w latach 2013-2015 przez nawałnice. Kolejne ponad 5,2 mln zł przeznaczono na usuwanie skutków osuwisk i zabezpieczenie lessowych wąwozów.

d28mf34

Podziel się opinią

Share
d28mf34
d28mf34