Trwa ładowanie...
d4hwm8z
d4hwm8z

Świętokrzyskie/ Ponad 520 mln zł trafiło na wieś z regionalnej puli PROW

Ponad 520 mln zł z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) zyskały w latach 2007-2013 dzięki regionalnemu samorządowi świętokrzyskie wsie. Pieniądze przeznaczono m. in. na budowę wodociągów i kanalizacji, placów zabaw, remont świetlic i projekty związane z aktywizacją mieszkańców.
Share
d4hwm8z

Efekty realizacji programu podsumowano we wtorek w Kielcach.

W ocenie marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, PROW to bardzo ważny program, nie tylko ze względu na jego wartość finansową, ale też na charakter regionu. Jak przypomniał, wg szacunków 92 proc. powierzchni woj. świętokrzyskiego stanowią obszary wiejskie, zamieszkiwane przez 55 proc. wszystkich mieszkańców regionu.

"Takie projekty jak odnowa wsi, wodno-kanalizacyjne, melioracje, scalanie gruntów, a także te podejmowane w ramach działania +Leader+ (realizowanym przez Lokalne Grupy Działania - PAP), które uwalnia ogromny potencjał i rozwija przedsiębiorczość, to namacalne efekty tego programu" - podkreślił Jarubas podczas konferencji.

d4hwm8z

Wg przedstawionych danych, dzięki realizacji PROW, na terenach wiejskich woj. świętokrzyskiego zbudowano lub zmodernizowano 690 km sieci kanalizacyjnej i 260 km wodociągowej, zbudowano ponad 5,5 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków oraz 11 dużych oczyszczalni.

Zagospodarowano niemal sto centrów wsi. Zmodernizowano 482 budynki pełniące funkcję kulturalne, a także wybudowano lub odnowiono 387 obiektów sportowych, miejsc rekreacji i placów zabaw.

Wybudowano także niemal 200 km ścieżek rowerowych. Odnowiono elewacje lub dachy 30 zabytkowych kościołów oraz odrestaurowano ok. stu innych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Jak powiedział PAP burmistrze miasta i gminy Chęciny Robert Jaworski, dzięki programowi samorząd zrealizował projekty o wartości ok. 10 mln zł. "Wykorzystaliśmy ten program maksymalnie, w różnych obszarach i trudno by było zrealizować te przedsięwzięcia bez środków z zewnątrz" - ocenił burmistrz.

d4hwm8z

Bogata w zabytki architektury i atrakcyjna pod względem krajobrazowym gmina, zrealizowała wiele projektów związanych m.in. z turystyką, sportem i rekreacją. Wybudowano szlaki spacerowe, stworzono grupę rycerską, zorganizowano imprezy z rekonstrukcją wydarzeń historycznych, przygotowano różnorodne materiały promujące gminę. Miejscowa hala sportowa zyskała siłownię, a zespoły sportowe - sprzęt. Wybudowano też boiska, utworzono wypożyczalnię rowerów i wyremontowano wiejskie świetlice.

Prezes Świętokrzyskiej Sieci Lokalnych Grup Działania Witold Kowal podkreślił, że główną zaletą realizacji PROW była aktywizacja lokalnych społeczności. "Gminy realizując program dały infrastrukturę, a dzięki tzw. +małym projektom+ zrealizowano mnóstwo fajnych inicjatyw różnych nowo związanych stowarzyszeń czy nieformalnych grup, które nadal będą działać na terenach wiejskich. To wartość dodana programu" - zauważył.

Przykłady "małych projektów" to m. in.: letnie warsztaty dla dzieci w gminie Morawica, rekonstrukcja historyczna z okazji 730-lecia lokacji Opatowa, warsztaty promujące segregację odpadów w gminie Pińczów, utworzenie grupy mażoretek przy młodzieżowej orkiestrze w Koprzywnicy czy urządzenie ekspozycji muzealnej w dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Wdrażaniem komponentu regionalnego PROW w latach 2007-2013 zajmowało się Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. Wicedyrektor instytucji Mirosława Mochocka podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że udało się wykorzystać wszystkie pieniądze przeznaczone w programie dla regionu.

d4hwm8z

"Żadna złotówka czy euro z woj. świętokrzyskiego nie powędrowały do innych regionów. Wręcz odwrotnie - to my ściągnęliśmy niezagospodarowane w innych województwach pieniądze. W ostatnim roku było to 20 mln zł na zadania z zakresu odnowy wsi" - mówiła.

Jak dodała, PROW na lata 2014-2020 będzie podobny pod względem kategorii projektów do starego programu. Nowością będzie możliwość dofinansowania remontu dróg lokalnych z pieniędzy programu.

Wg Mochockiej, woj. świętokrzyskie w nowej unijnej perspektywie finansowej otrzyma na realizację regionalnego komponentu PROW podobne jak w latach 2007-2013 - choć nieco mniejsze - środki finansowe. Na razie nie wiadomo dokładnie, jaka to będzie kwota.

d4hwm8z

Podziel się opinią

Share
d4hwm8z
d4hwm8z