Trwa ładowanie...
d3x8fbi
d3x8fbi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Świętokrzyskie/ Wybrano projekty w budżecie obywatelskim Starachowic

Projekty budowy boiska, placu zabaw, parkingu oraz pomysł remontu rewitalizacji terenów spacerowych i instalacji oświetlenia na jednym z osiedli w Starachowicach (Świętokrzyskie), zyskały największe poparcie mieszkańców miasta, głosujących w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3x8fbi

W poniedziałek magistrat przedstawił rezultaty trzydniowego głosowania. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Starachowicach Iwona Ogrodowska, zagłosowało 2 tys. 619 osób z niemal 43,5 tys. uprawnianych - mieszkańców miasta, którzy ukończyli 16 lat.

Głosowanie trwało od piątku do niedzieli - w lokalach wyborczych w czterech okręgach, na jakie podzielono Starachowice. Największe poparcie uzyskały pomysły: budowy placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1, odnowienia miejsc spacerowych na osiedlu Skałka i instalacji przy nich oświetlenia, rozbudowy parkingu przy ul. Kościelnej i budowy ogólnodostępnego boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego przy Gimnazjum nr 4.

Władze Starachowic planowały zarezerwować na budżet obywatelski 1,2 mln zł, a w każdym z okręgów miały być realizowane pomysły - wg rankingu głosowania - do wartości 300 tys. zł.

d3x8fbi

Jak tłumaczyła Ogrodowska, tam gdzie suma kosztorysów projektów z pierwszych i drugich miejsc rankingów głosowania przekroczyła 300 tys. zł, drugie w kolejności pomysły będą realizowane w mniejszym zakresie.

To projekty dotyczące drugiego etapu budowy placu rekreacyjnego dla dzieci i dorosłych na osiedlu Wzgórze i remontu ul. Lelewela (zostanie przygotowana dokumentacja przedsięwzięcia). Z kolei pomysł remontu parkingu przy ul. Leśnej i fragmentu znajdującego się tu chodnika, ma być realizowany przy współudziale Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Na realizację mogą liczyć też cztery tzw. małe projekty, o wartość do 100 tys. zł. Część z nich - w ramach dodatkowych środków budżetu miasta. Chodzi o odnowienie i utwardzenie nawierzchni ul. Nadrzecznej, budowę miejsc parkingowych przy trzech budynkach na ul. Staszica, oświetlenie dróg i chodników przy Przedszkolu Miejskim nr 7, a także budowę siłowni plenerowej przy Szkole Podstawowej nr 2 i montaż nowych wiat przestankowych przy ul. Ostrowieckiej i ul. Warszawka.

Możliwe, że w kolejnych latach zasady głosowania lub podziału miasta na okręgi przy realizacji budżetu partycypacyjnego, zostaną zmodyfikowane. "Pojawiały się głosy mieszkańców spoza dużych blokowisk w Starachowicach, że promowane przez nich projekty nie mają szansy na poparcie przez dużą liczbę mieszkańców. Będziemy próbowali zmienić tę sytuację" - tłumaczyła Ogrodowska.

d3x8fbi

Mieszkańcy zgłaszali projekty do budżetu partycypacyjnego przez cały czerwiec. Mogli je zaproponować starachowiczanie, którzy ukończyli 16 lat, a wniosek musiało poprzeć co najmniej 15 mieszkańców. Weryfikację formalną przeszło 30 z 34 zgłoszonych pomysłów.

W 2014 r. (do rozdysponowania było także 1,2 mln zł) głosy na 74 projekty oddało ponad 3 tys. starachowiczan. Wybrali: budowę placu zabaw i terenu rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowego dla młodzieży i dorosłych na osiedlu Wzgórze, montaż kamer monitoringu na ulicach Granicznej, Kopalnianej i Złotej oraz remonty ulic: Wojska Polskiego i Józefa Dwernickiego. Realizacja większości z nich już się zakończyła.

W woj. świętokrzyskim o budżecie partycypacyjnym w ramach samorządowych budżetów na 2016 r. decydują m.in. mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, Końskich, Buska-Zdroju i Sandomierza. Wiadomo już, że w Kielcach zostanie zrealizowanych 16 projektów na łączną kwotę niemal 5,6 mln zł. Z kolei w kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim trwa procedowanie budżetu obywatelskiego jeszcze na 2015 r.

d3x8fbi

Podziel się opinią

Share

d3x8fbi

d3x8fbi