Sytuacja zaczyna się klarować

Czy druga połowa tygodnia przyniesie wyraźniejsze osłabienie dolara względem głównych walut?

Sytuacja zaczyna się klarować
Źródło zdjęć: © DM BOS

12.03.2013 17:06

Tego nie można wykluczyć spoglądając chociażby na układ tygodniowego wykresu koszyka BOSSA USD. Zwłaszcza, że zejście poniżej wsparcia na 69,10 pkt. może zainicjować większy ruch korygujący ostatnie 5 tygodni ciągłego umocnienia dolara. Powodem do takiego ruchu mogą stać się dane z amerykańskiej gospodarki (w środę sprzedaż detaliczna, a w piątek indeks NY Empire State i produkcja przemysłowa), które mogłyby nieco ograniczyć oczekiwania związane z możliwym skróceniem programu QE3 przez FED, jakie pojawiły się po dość dobrym odczycie Departamentu Pracy w miniony piątek.

Dzisiejsza aukcja hiszpańskich i włoskich bonów nie popsuła zbytnio nastrojów. Jeżeli z kluczowym przetargiem włoskich obligacji, który będzie miał miejsce jutro, będzie podobnie, to może to uruchomić wyraźniejsze odbicie wspólnej waluty. Zagrożeniem dla tego scenariusza mogą okazać się wyniki głosowania nad wsparciem finansowym dla Cypru przez niemiecki Bundestag już w przyszłym tygodniu. Odrzucenie warunków bailoutu może okazać się niebezpiecznym precedensem podważającym zaufanie rynków do peryferiów Eurostrefy. Miejmy nadzieję, że nie zwycięży chłodna polityczna kalkulacja przed jesiennymi wyborami do Bundestagu…

Układ wykresu EUR/USD daje jednak coraz większe szanse na wyjście górą z kanału spadkowego, którego górne ograniczenie przebiega w okolicach 1,3080-1,3090. Świadczy o tym dzisiejszy ruch do 1,3073 i to niezależnie od faktu, iż został później skorygowany w okolice 1,3020. Ciekawe wskazania daje dzienny MACD, który wygenerował sygnał kupna. Tym samym jesteśmy świadkami próby zbudowania twardego dna w oparciu o strefę 1,2950-1,3000.
Ciekawie zaczyna wyglądać też japoński jen, który dzisiaj zyskiwał na wartości w kontekście potencjalnego zamieszania z wyborem kandydatury Kikuo Iwata na stanowisko jednego z dwóch zastępców szefa BOJ. Głosowanie nad obsadą kluczowych stanowisk w Banku Japonii odbędzie się w czwartek i piątek. Jeżeli opozycyjna DPJ nie zmieni do tego czasu zdania, to może to opóźnić proces pełnej obsady BOJ i tym samym szanse na zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia banku centralnego podczas którego wg. plotek miałyby zostać przegłosowane dodatkowe działania stymulacyjne, będą niewielkie. Na wykresie USD/JPY widoczne jest dzisiaj naruszenie ważnego wsparcia na 95,90. To może zaowocować spadkiem do 94,60 – poziomy te to wcześniejsze szczyty z ubiegłego miesiąca.

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
DM BOŚ
[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30814/sytuacja_zaczyna_sie_klarowac.pdf ) _ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie
niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)