Trwa ładowanie...
dzh4rn1
14-01-2016 07:36

Szałamacha: Obniżenie linii kredytowej MFW da 42 mln zł oszczędności w 2016 r.

[powtórzenie]

dzh4rn1
dzh4rn1

Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews) - Obniżenie na wniosek polskiego rządu elastycznej linii kredytowej (FCL) dla Polski przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oznacza spadek kosztów obsługi tej linii o 42 mln zł już w tym roku, poinformował minister finansów Paweł Szałamacha.

"Uznanie przez Radę Wykonawczą MFW spełnienia kryteriów kwalifikacyjnych do FCL potwierdza, że Polska jest krajem o stabilnej gospodarce i systemie fiskalnym. W grudniu ub. roku wystąpiłem do MFW z inicjatywą obniżenia wysokości linii. Dzięki temu koszty jej obsługi już w 2016 roku będą niższe o 42 mln zł" - napisał Szałamacha w komentarzu.

"Prognoza wzrostu PKB Polski na 2016 rok została właśnie podniesiona przez Bank Światowy do 3,7% z 3,6%, co dodatkowo potwierdza solidne fundamenty polityki gospodarczej rządu" - dodał minister.

Szałamacha poinformował też, że rozważa stopniowe wychodzenie z FCL w przyszłości, jednak ze względu na czynniki zewnętrzne (osłabienie gospodarki Chin, konflikt zbrojny na Ukrainie) uznał, że zasadne jest utrzymanie obniżonej linii jako elementu stabilizacyjnego.

dzh4rn1

Na wniosek Polski linia FCL została zmniejszona z 15,5 mld SDR do 13 mld SDR.

Rada Wykonawcza MFW dokonała przeglądu wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do FCL. Obowiązkowy przegląd przeprowadzony po roku obowiązywania linii kredytowej przyznanej na okres 24 miesięcy w styczniu 2015 r. w wysokości 15,5 mld SDR potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną, co jest warunkiem kontynuacji dostępu Polski do środków Funduszu.

Raport ekspertów MFW podkreśla "bardzo mocne fundamenty polskiej gospodarki i skuteczną politykę makroekonomiczną, które stanowią podstawę wzrostu gospodarczego", a także "deklarację obecnego rządu kontynuacji odpowiedzialnej polityki gospodarczej i umacniania systemu instytucjonalnego".

"Polska zamierza w dalszym ciągu traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierza dokonywać ciągnień środków w ramach przyznanego instrumentu" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

dzh4rn1

Instrument FCL został wprowadzony przez MFW 24 marca 2009 r. i przedłużony 30 sierpnia 2010 r. FCL jest dostępna dla krajów z bardzo dobrymi fundamentami gospodarczymi oraz dobrą polityką i historią wdrażania polityki, i jest szczególnie przydatna jako instrument zapobiegania kryzysom. FCL jest odnawialną linią kredytową, która może być zatwierdzona na okres jednego lub dwóch lat. Dwuletnie porozumienie obejmuje przegląd kwalifikacji po pierwszy roku. Jeżeli kraj skorzysta z FCL, okres spłaty trwa od trzech do pięciu lat.

Pierwsze porozumienie dla Polski w sprawie FCL zostało zatwierdzone 6 maja 2009 r. Kolejne porozumienia zostały zatwierdzone 2 lipca 2010 r., 21 stycznia 2011 r. oraz 18 stycznia 2013 r.

Polska jest członkiem MFW od 1986 r., z kwotą udziałową w wysokości 1 688,4 mln SDR-ów (ok. 2 154,2 mln euro).

(ISBnews)

dzh4rn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzh4rn1