Trwa ładowanie...
d3gsf06

Szałamacha: reakcja inwestorów świadczy o tym, że projekt budżetu jest realistyczny (krótka8)

O tym, że założenie dot. poziomu deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. PKB jest realistyczne, świadczy reakcja inwestorów - mówił w czwartek minister finansów Paweł Szałamacha podczas prezentacji wstępnego projektu budżetu na 2017 r.

Share
d3gsf06

"Najlepszą oceną realistyczności tej cyfry - poziomu 2,9 - jest reakcja w ostatnich dniach tych, którzy oceniają budżet, czyli inwestorów na rynkach finansowych; reakcja rynków finansowych od poniedziałku, która świadczy o tym, że nasze dane są odbierane jako w pełni wiarygodne. Nie ma załamania, fluktuacji na rynku walutowym, pozytywne tendencje cały czas są, jeżeli chodzi o malejące oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa. W związku z tym uważam, że to jest propozycja sensowna" - powiedział Szałamacha, pytany o założenia budżetu.

"Stąpamy mocno po ziemi" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, rząd uaktualnił i uwiarygodnił prognozę wzrostu PKB, która "tworzy bazę podatkową". Mówił, iż rząd brał także pod uwagę zauważalne już efekty swojej działalności - "odbudowy dochodów podatkowych budżetu".

Jak uzupełnił, można też zauważyć pozytywne zmiany w postawach podatników.

"Ta maszyna powoli się rozpędza, zmieniają się postawy podatników, części szarego i wręcz czarnego biznesu, który widzi, że już nie będzie w Polsce robił takich wspaniałych interesów. I także zmieniają się postawy podatników, którzy zauważają, że w Ministerstwie Finansów mają wiarygodnego partnera, a nie urząd toksyczny, nieprzyjazny" - mówił.

d3gsf06

Podziel się opinią

Share
d3gsf06
d3gsf06