Szansa na podwyższenie wiarygodności kredytowej
Agencja Fitch podniosła perspektywę ratingu Polski. Odczyty PMI dla gospodarek europejskich nie zaskoczyły pozytywnie inwestorów, podobnie jak dane zza oceanu. Lekka korekta na złotym nie powinna potrwać zbyt długo.
22.02.2013 09:38
Podniesienie perspektywy ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej, pomimo obniżenia prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego, niewątpliwie było wczoraj najistotniejszym wydarzeniem krótkotrwale umacniającym złotego (4,15 wobec EUR i 3,14 wobec USD). Takie informacje dają Polsce ponad 50-procentowe szanse na podwyższenie wiarygodności kredytowej w przeciągu najbliższych dwóch lat.
Agencja Fitch podjęła decyzję o podniesieniu perspektywy, mając na uwadze przede wszystkim silne ograniczenie deficytu finansów publicznych w 2012 roku oraz ożywienie w strefie euro, które może uchronić polską gospodarkę przed głęboką recesją. Są to dobre dane dla Polski, aczkolwiek w najbliższym czasie złoty może tracić jeszcze na wartości m. in. za sprawą prognozowanego kontynuowania cyklu obniżek stóp procentowych.
Nieco gorzej na notowania polskiej waluty wpłynęły opublikowane dane makroekonomiczne. Wczoraj zaprezentowane zostały wstępne odczyty indeksów PMI dla kluczowych gospodarek Strefy Euro. Inwestorzy oczekiwali nieco lepszych danych, które świadczyłyby, że gospodarki europejskie sukcesywnie wychodzą z recesji. Niestety kolejny raz rozczarowały dane płynące z Francji. Zarówno PMI dla przemysłu, jak i usług okazał się gorszy od konsensusu rynkowego. Lepiej prezentowały się odczyty dla Niemiec. PMI dla usług poniżej oczekiwań (54,1 wobec prognozowanych 55,5pkt), ale za to ten sam indeks dla przemysłu odnotował wzrost powyżej bardzo istotnego poziomu 50 pkt (pierwszy raz od 12 miesięcy).
Dane zza oceanu również nie zaskoczyły pozytywnie inwestorów. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 362 tys., indeks PMI gorszy od konsensusu rynkowego (55,2 wobec oczekiwanych 55,5 pkt), słaby odczyt indeksu Fed z Filadelfii świadczący o spowolnieniu gospodarczym oraz również gorszy od konsensusu rynkowego odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających.
Dziś poznamy kolejny istotny wskaźnik dla niemieckiej gospodarki, mianowicie indeks instytutu Ifo. Prognozowany jest odczyt na poziomie 105 pkt. Następnie warto zwrócić uwagę na publikację prognoz gospodarczych przez Komisję Europejską oraz dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w Polsce.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 02.01.2013 do 22.02.2013
Na parze EUR/PLN zaobserwowaliśmy korektę ruchu wzrostowego. Ograniczenia w okolicach 4,1850-4,1870 okazały się silne. Na chwilę obecną kurs znajduje się na poziomie 4,1640 i porusza się w ramach wyznaczonego na wykresie szerokiego kanału. Pierwszą oznaką zmiany trendu będzie wybicie z kanału górą na poziomie 4,1850 bądź na poziomie 4,1470.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 02.01.2013 do 22.02.2013
Kurs CHF/PLN porusza się w dość szerokim trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,4040, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3640. Kurs kilkukrotnie testował opór, ale po nieudanych próbach skierował się ku dolnym ograniczeniom formacji. Obecnie znajduje się na poziomie 3.3900 i w najbliższym czasie może kolejny raz testować górne ograniczenie trójkąta.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.01.2013 do 22.02.2013
Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Wczoraj kurs dynamicznie ruszył do góry ustanawiając maksimum ostatnich tygodni na poziomie 3,1650. Ten poziom obecnie stanowi opór do dalszych wzrostów, jego przebicie powinno wynieść kurs w rejony górnego ograniczenia kanału w okolicach 3,17. Wsparcie stanowić będzie 3,12, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 02.01.2013 do 22.02.2013
Kurs GBP/PLN ustalił wczoraj minimum na poziomie 4,7490. Kurs porusza się w dość szerokiej formacji trójkąta. Wsparcie stanowi 0% zniesienie Fibonacciego oraz dolne ramię trójkąta. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będą kolejne zniesienia Fibonacciego, a także górne ograniczenie trójkąta na poziomie 4,8350.
Magdalena Kaczmarczyk
dealer walutowy
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |