Szczecin/ Pierwszy kontrakt fabryki fundamentów morskich elektrowni
We wrześniu tego roku Bilfinger Mars Offshore (BMO) rozpocznie w szczecińskiej fabryce produkcję 91 sztuk platform dla jednej z farm wiatrowych na Morzu Północnym. To pierwszy kontrakt, jaki zdobyła spółka - poinformowały PAP jej służby prasowe.
08.07.2015 14:25
Klientem firmy został duński koncern energetyczny DONG Energy - światowy lider w wiatrowej branży offshore.
Złożona przez Bilfinger Mars Offshore oferta produkcji fundamentów w Szczecinie okazała się najlepsza, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Negocjacje trwały pół roku i były bardzo intensywne - podkreśliła Bogna Bartkiewicz z Bilfinger Mars Offshore.
W tym czasie przedstawiciele DONG Energy trzykrotnie wizytowali budowaną w Szczecinie na rzecznej wyspie Ostrów Brdowski fabrykę i zapoznawali się z warunkami produkcji - dodała. Produkcja platform rozpocznie się jeszcze przed planowanym w terminie późniejszym oficjalnym otwarciem fabryki. W tej chwili jesteśmy na etapie montowania maszyn - zaznaczyła.
BMO konkurował z dwoma największymi liderami na rynku produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Ostatecznie spółka wygrała przetarg na produkcję platform pośrednich dla morskiej farmy wiatrowej Race Bank.
Prezes zarządu Bilfinger Mars Offshore Dirk Kassen podkreślił, że uzyskanie kontraktu to ogromny sukces spółki, która negocjowała go w trakcie budowy fabryki.
Jeszcze w trakcie trwania procesu budowy fabryki musieliśmy udowodnić, że produkowane u nas elementy będą miały najlepszą jakość - powiedział.
Kontrakt zawarty jest na okres od lipca br. do grudnia 2016 r., a pierwszy załadunek gotowych elementów planowany jest na czerwiec 2016 r.
Elementy, które powstaną w ramach kontr km, wysokość części głównej to ok. 22 m, a średnica konstrukcji - ok. 6,5 m. Wartość kontraktu wynosi kilkadziesiąt milionów euro.
Gotowe fundamenty będą stawiane na barkę za pomocą jednej z największych w Europie suwnicy wysokiej na ok. 110 m, widocznej prawie z każdego miejsca w Szczecinie.
Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na farmie Race Bank, około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia).
Morska farma wiatrowa Race Bank powstaje w ramach rządowego systemu wsparcia rozwoju OZE Wlk. Brytanii. Jej pełna zdolność operacyjna planowana jest na 2018 r., kiedy będzie w stanie wyprodukować energię dla ponad 400 tys. gospodarstw domowych.
Fabryka ma być gotowa pod koniec roku. Pracę w niej ma znaleźć około 500 osób. Hala główna zakładu będzie oddana latem.
Koszt budowy fabryki to 500 mln zł, z czego ponad 123 mln to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Zakład został zaprojektowany specjalnie do seryjnej budowy morskich wież wiatrowych. Ma budować rocznie m.in. do 60 fundamentów kratownicowych o wadze od 800 do 1000 ton każdy i wysokości od 30 do 50 metrów. Głównymi odbiorcami mają być niemieckie i brytyjskie firmy.
Fabryka powstaje w północnej części wyspy, na powierzchni ok. 20 hektarów. Tereny te objęte są statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec).
W spółce Bilfinger Mars Offshore udziały ma niemiecki koncern Bilfinger - Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5 proc.) i MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (37,5 proc.).
Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, zarządzający funduszem MARS FIZ, jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. W portfelu MARS FIZ znajdują się spółki zajmujące się remontami i budową statków oraz produkcją konstrukcji stalowych oraz firmy z sektora nieruchomości.