Szczecin/ Radni zaniepokojeni sytuacją Gryfii, chcą rozwiązania sporu
Szczecińscy radni wyrazili w poniedziałek zaniepokojenie sytuacją w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. W przyjętym na nadzwyczajnej sesji stanowisku napisali, że oczekują na raport o postępach w rozwiązywaniu sporu między pracodawcą a związkami.
Związki zawodowe Gryfii kilka tygodni temu weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Oflagowały zakłady w Szczecinie i Świnoujściu. Związkowcy nie zgadzają się m.in. z planami dalszej restrukturyzacji firmy.
"Rada Miasta Szczecin wyraża zaniepokojenie informacjami związków zawodowych dotyczących stoczni. Jako że daje on pracę kilkuset osobom, a kooperujące firmy zatrudniają ok. 2 tys. osób, ważne jest zapewnienie stoczni spokojnego bytu" - napisali m.in. radni w dokumencie, który poparło 28 członków spośród 31-osobowej rady.
Radni wrazili też nadzieję, że plan restrukturyzacji firmy przy współpracy szefostwa stoczni ze związkami pozwoli uzyskać rentowność na działalności operacyjnej. Radni wnioskują też o przedstawienie przez zarząd Gryfii i stronę związkową raportu o postępach w rozwiązaniu sporu do końca czerwca.
Piotr Słupski, prezes Funduszu MARS, który jest właścicielem stoczni, powołał się na raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym dobrze oceniono przeprowadzoną restrukturyzację. "Produkcja wzrosła pięciokrotnie rok do roku, należności handlowe wzrosły cztery procent, gotówka w kasie wzrosła dwukrotnie" - poinformował radnych szef Gryfii Lesław Hnat.
Związkowcy przypomnieli swoje obawy o przyszłość stoczni związane z planami zarządu wydzielenia części spółki i przekazania jej w zarząd firmom zewnętrznym. Głównym powodem konfliktu między związkowcami a kierownictwem stoczni jest planowany outsourcing wydziału obróbki skrawaniem - zdaniem związkowców - kluczowego dla stoczni zakładu.
Obaj prezesi przekonywali, że działania te mogą przynieść znaczne oszczędności przy zachowaniu obecnych etatów.
Gryfia odnotowała w ub.r. jeden milion złotych zysku, ale był to efekt m.in. sprzedaży gruntów do niej należących. Natomiast działalność produkcyjna firmy przynosi straty.
W ub.r. mimo protestów związkowców doszło do połączenia świnoujskiej Morskiej Stoczni Remontowej i szczecińskiej Gryfii.
MSR "Gryfia" S.A. zatrudnia w Szczecinie i Świnoujściu ponad 800 pracowników. Największym akcjonariuszem spółki jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (80,29 proc. akcji).