Szczepienia dzieci. Wnioski GIODO nie spodobają się wielu rodzicom
Sanepid musi być informowany, to obowiązek, a nie tylko prawo - taki przekaz płynie z decyzji GIODO na temat nieszczepionych dzieci. Ta decyzja budzi kontrowersje szczególnie wśród rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci.
Sanepid musi być informowany, to obowiązek, a nie tylko prawo - taki przekaz płynie od GIODO na temat niezaszczepionych dzieci. Ta decyzja budzi kontrowersje wśród rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci skarżą się na to.
Do Biura GIODO coraz częściej zgłaszają się rodzice, którzy nie chcą, by ich dane były przekazywane do sanepidu. Jednak GIODO jednoznacznie rozwiewa te wątpliwości.
*Szczepienie to obowiązek *
Jak wskazuje generalny inspektor, zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby przebywające na terytorium Polski obowiązane są do poddawania się szczepieniom ochronnym. Do sprawowania nadzoru nad wykonywaniem obowiązku szczepień zostały zaś powołane organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na podstawie tej ustawy są one uprawnione do dochodzenia wykonania obowiązku szczepień na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji.
W związku z tym - jak wskazuje GIODO - sanepid musi być informowany przez prowadzących szczepienia ochronne o wykonaniu lub niewykonaniu obowiązku szczepień.
Nie szczepisz dziecka? Kara dla rodziców
Zgodnie z przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni.
Gdy rodzice nie reagują, wówczas można nałożyć na nich grzywnę. Ustawa dopuszcza jednorazowo grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł; może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma grzywien w celu przymuszenia nie może przekroczyć 50 tys. zł.
Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia; jeżeli minister nie uchyli decyzji, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego.
*Szczepienie dziecka. Coraz więcej rodziców ignoruje te zalecenia *
Do 19 roku życia każdy Polakdostaje sześć różnych szczepionek przeciwko 10 chorobom. Iniekcje są podawane średnio 21 razy. Wszystkie one są refundowane z budżetu państwa.Szczepienia są refundowane, czyli każdy otrzymuje je bezpłatnie, liczba Polaków uchylających się od tego obowiązku rośnie.
W Polsce tzw. wyszczepialność dzieci i młodzieży przekracza 95 proc. Z roku na rok zwiększa się jednak liczba dzieci niezaszczepionych. Na koniec 2015 r. wykazano liczbę 22,3 tys. osób uchylających się od szczepień, na koniec 2014 r. było ich 15,4 tys., zaś w 2013 r. - 10 tys.
GIODO nakazuje poprawki
Generalny inspektor zwrócił jednak uwagę na kształt tych regulacji, które mogą powodować wątpliwości interpretacyjne. Zastrzeżenia GIODO budzi to, iż zestawienia danych osób, które nie poddały się szczepieniom, tworzone są na podstawie nieprecyzyjnego i niewystarczającego sformułowania "imienny wykaz", co - według generalnego inspektora - nie daje pełnych gwarancji ochrony wrażliwych danych osobowych.
W związku z tym GIODO skierował do Głównego Inspektora Sanitarnego i do Ministerstwa Zdrowia wystąpienie z postulatem o wyraźne uregulowanie w ustawie kwestii przekazywania przez podmioty lecznicze informacji o niezaszczepionych pacjentach do PPIS.