Szef BBN uczestniczył w Konferencji Energetycznej w Gruzji (komunikat)
...
15.01. Warszawa - Departament Komunikacji Społecznej BBN informuje:
W czwartek, 14 stycznia br., szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło uczestniczył w konferencji energetycznej w Batumi w Gruzji. Podczas spotkania, przedstawiciele 11 państw oraz reprezentant Unii Europejskiej, przyjęli wspólną deklarację, wspierającą inicjatywę zbudowania Południowego Korytarza do transportu nośników energii z regionu Morza Kaspijskiego do Europy, w tym o dostawach kaspijskiej ropy przez Gruzję do Europy rurociągiem Odessa-Brody-Płock-Gdańsk.
Konferencja w znacznej części poświęcona była projektowi strategicznemu - Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej (EAKTR), którego część stanowi rurociąg Odessa-Brody-Płock-Gdańsk, służącego zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego m.in. Polski.
Omówione zostały także inne szlaki przesyłu surowców energetycznych tj. gazociąg Nabucco i White Stream, jak również obecnej sytuacji w sektorze energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Podczas spotkania przedstawione zostały szczegóły projektu transportu ropy z Odessy do Płocka i Gdańska. Ropociąg Odessa-Brody-Płock-Gdańsk pomoże zdywersyfikować dostawy ropy naftowej do Polski, a także Europy Środkowej i tym samym przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Konferencja energetyczna była ważnym krokiem w rozmowach, ponieważ obecni w Batumi przedstawiciele Kazachstanu i Turkmenistanu wzięli udział w przyjęciu wspólnej deklaracji. W preambule dokumentu zawarto m.in. następujące stwierdzenie: "Z zadowoleniem przyjmujemy pozytywny wynik studium wykonalności dotyczący Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej (EAKTR: Baku-Gruzja, Porty czarnomorskie-Odessa-Brody-Płock-Gdańsk), wykonanego przez Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia" Sp. z o.o. oraz decyzje Polski o przeznaczeniu funduszy z Programu UE Infrastruktura i Środowisko, na budowę rurociągu łączącego Ukrainę i Polskę."
Obecnie rurociągiem Odessa-Brody tłoczony jest rosyjski surowiec w odwrotną stronę - z Brodów, na zachodzie Ukrainy, w kierunku Odessy. Zapowiadane przez stronę ukraińską odwrócenie kierunku tłoczenia i przedłużenie ropociągu z Brodów do Adamowa w Polsce, pozwoli odebrać kaspijską ropę w Gdańsku i niemieckich rafineriach.
W Konferencji Energetycznej brali udział przedstawiciele kancelarii prezydenckich, rządów i firm energetycznych z Litwy, Polski, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Turcji, Bułgarii, Białorusi oraz Rumunii. W rozmowach uczestniczył także przedstawiciel Unii Europejskiej.
W polskiej delegacji, oprócz szefa BBN, uczestniczyła Urszula Doroszewska ambasador RP w Tbilisi, a także Paweł Wojciechowski podsekretarz stanu w MSZ, Piotr Woźniak doradca w KPRP oraz Piotr Naimski doradca szefa BBN.
Fragment przyjętej przez uczestników Konferencji Energetycznej w Batumi deklaracji:
"Niniejszym zobowiązujemy się:
- Podkreślać strategiczne znaczenie inicjatywy stworzenia Korytarza Południowego - Southern Corridor Initiative (w skład którego wchodzą projekty: Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej - EAKTR, Nabucco oraz White Stream).
- Ściśle współpracować na rzecz umacniania suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej państw regionu, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, stabilności i równowagi państw biorących udział w inicjatywie oraz w szerszym zakresie Europy.
- Podejmować wspólne wysiłki mające na celu wzmocnienie współpracy dotyczącej wspólnej energii oraz rozwoju strategicznych partnerstw związanych z dostawami energii pomiędzy krajami członkowskimi, które opierać się będą o Traktat Karty energetycznej (Energy Charter Treaty), przyjmując jednocześnie zasady transparentności i przewidywalności, ochrony środowiska, zakazu dyskryminacji, gospodarki rynkowej i rentowności, biorąc także pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne producenta, krajów tranzytowych oraz kupujących energię, aby promować wzajemne zaufanie niezbędne do pomyślnego wdrożenia w życie inicjatywy Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej.
- Wzmacniać przewodnictwo i koordynację w zakresie zwiększania obecnych oraz przyszłych inicjatyw dotyczących transportu energii w obrębie Korytarza Euroazjatyckiego, między innymi transport węglowodorów z regionu Morza Kaspijskiego na rynki międzynarodowe a także rozwój połączeń morskich z Morzem Kaspijskim i Morzem Czarnym (Trans-Caspian and Trans-Black Sea Links) pomiędzy Stronami Wspólnego Oświadczenia (Joint Statement), zmierzające do ich szybkiej i efektywnej integracji z istniejącymi strukturami regionalnej współpracy i działań gospodarczych.
- Koordynować i wzmacniać wysiłki Członków służące praktycznemu wdrożeniu Projektów Transportu Gazu (Gas Transportation Project) jako projektów priorytetowych w inicjatywie Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej, których celem jest dywersyfikacja rynków oraz źródeł energii, tras i dostawców.
- Popierać chęć krajów zrzeszonych w EAKTR dalszego wdrażania projektu EAKTR, poprzez realizowane i rozwijane przed kolejnym szczytem energetycznym Studium Wykonalności (Action Plan) przez powołane do tego projektu Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia" Sp. z o.o. oraz władze krajów EAKTR, którego celem jest stworzenie odpowiednich działań wspierających niezbędnych do sprawnej i skutecznej realizacji projektu w przewidzianym czasie, łącznie z nadaniem mu statusu projektu priorytetowego z punktu widzenia interesów europejskich. Kraje członkowskie EAKTR uznają za celowe powierzenie firmie "Sarmatia" Sp. z o.o. prowadzenia negocjacji z potencjalnymi dostawcami i konsumentami ropy naftowej.
- Zwracać uwagę na wspólne projekty pojawiające się w ramach Partnerstwa Wschodniego, które mogą przyczyniać się do szybkiej i skutecznej realizacji EAKTR oraz na wszelkie inne projekty dotyczące Euroazjatyckiego Korytarza.
- Wprowadzać i stosować mechanizmy współpracy wiążące się z reakcjami na sytuacje wyjątkowe dotyczące energii, ochroną i rozwojem krytycznej infrastruktury energetycznej, aby zapewnić niezawodny tranzyt i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne wszystkich zaangażowanych Stron.
- Podejmować wspólne wysiłki zmierzające do wykorzystania wsparcia finansowego udzielonego przez Europejski Plan Uzdrowienia Gospodarczego (European Economic Recovery Plan), jak również rozwijać pozostałe nowe oraz istniejące instrumenty finansowe.
- Wzmacniać transatlantycką współpracę energetyczną, dążąc do wdrożenia inicjatywy Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej.
- Wspólnie podejmować starania dotyczące globalnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska poprzez dywersyfikację źródeł dostaw energii, tras oraz dostawców, włączając w to rozwój Euroazjatyckiego Korytarza, promowanie energii ze źródeł odnawialnych i przyjaznych środowisku, zwiększanie efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych."
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP) kom/ wni/