Trwa ładowanie...

Szef KAS: Szara strefa w akcyzie przypomina rynek narkotyków, w walce z nią trzeba też stosować podobne metody

Jednak Radzimy sobie z tym, co widać po liczbie zlikwidowanych fabryk krajanki tytoniowej, papierosów, ale także w sukcesach w walce z przemytem narkotyków - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Piotr Walczak.

Szef KAS: Szara strefa w akcyzie przypomina rynek narkotyków, w walce z nią trzeba też stosować podobne metodyŹródło: Materiały prasowe, fot: KAS
d3y4tf1
d3y4tf1

Szef KAS: Szara strefa w akcyzie przypomina rynek narkotyków, w walce z nią trzeba też stosować podobne metody

Walczak przypomniał przy okazji ostatnie ujawnienie blisko dwóch ton kokainy w Gdańsku, o wartości prawie 2,2 mld zł, która przypłynęła z Kolumbii. W jego ocenie KAS jest skuteczna i przygotowana, aby "podjąć wyzwanie" w kwestii ewentualnych prób nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych i zwiększonego przemytu.

Oglądaj: PiS zapowiada zrównoważony budżet. Rostowski nie wierzy. "Regułę wydatkową obchodzi się w sposób Banasiowy"

- Przypomnę również, że oprócz zadań fiskalnych, KAS odpowiada także za bezpieczeństwo produktów, które trafiają na nasz rynek, a tym samym za bezpieczeństwo obywateli. Nie mam na myśli tylko słabej jakości wyrobów akcyzowych produkowanych nielegalnie, ale również towary importowane, które nie spełniają unijnych norm - zaznaczył.

Szef KAS nadmienił także, że w samym roku 2019 roku formacja zatrzymała prawie milion sztuk produktów zawierających niebezpieczne substancje np. ftalany. Chodzi o zabawki, które stanową zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia dzieci.

d3y4tf1

KAS. Działalność organu na terenie kraju i podstawowe informacje związane z jego działalnością

Zwierzchnictwo nad Administracją sprawuje resort finansów. To ministerstwo nadzoruje całość działalności KAS, ale również kreuje politykę wykonywania jej zadań oraz inicjuje prawo podatkowe i celne.

Do działań KAS należy m.in:

  • obsługiwanie dochodów z podatków, opłat i cła;
  • współpraca celna w ramach Unii Europejskiej;
  • oclenie towarów i regulowanie sytuacji towarów;
  • obsługa podatników i przedsiębiorców w prawidłowym opłacaniu podatków i cła;
  • egzekucja podatków i zabezpieczenie należności;
  • edukacja podatkowa i celna;

Jednocześnie w skład struktury Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wchodzi Służba Celno-Skarbowa, która jest organem ścigania.

d3y4tf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4tf1