Trwa ładowanie...

Szef MSZ Niemiec: budowy Nord Streamu nie da się zatrzymać

Niemiecki minister Heiko Maas powiedział, że nawet ewentualne amerykańskie sankcje nie powstrzymają budowy gazociągu Nord Stream 2. W tej sprawie Maas miał spotkania w piątek w Moskwie i Kijowie.

Szef MSZ Niemiec: budowy Nord Streamu nie da się zatrzymaćŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2idbfp
d2idbfp

„Nikt nie powstrzyma (budowy Nord Stream 2)” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji podczas konferencji „Polit-Talk” zorganizowanej w czwartek przez agencję DPA. Minister przyznał, że amerykańskie restrykcje przeciwko firmom uczestniczącym w inwestycji mogą doprowadzić do wycofania się niemieckich koncernów. „Nie oznacza to jednak, że projekt nie zostanie zrealizowany” – zastrzegł Maas.

Rosja sama zrealizuje tę inwestycję, a to spowoduje, że nie będziemy mieli żadnego wpływu na kontynuowanie tranzytu gazu przez Ukrainę – mówił polityk SPD. Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Pierwszy gaz ma popłynąć tym gazociągiem pod koniec 2019 roku. Obok Gazpromu w projekcie uczestniczą firmy niemieckie, francuskie i austriackie.

Krytyka z wielu krajów

Inwestycja jest ostro krytykowana przez władze USA. Przeciwnikami projektu są też Polska i kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. Pomimo braku ostatecznej zgody ze strony Danii, od kilku miesięcy trwa układanie rur na dnie Bałtyku. O sprawie Nord Stream 2 Maas miał w piątek rozmawiać ze swoimi odpowiednikami w Moskwie i w Kijowie. Niemiecki minister złożył roboczą wizytę w Rosji i na Ukrainie. Głównym tematem rozmów z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem będzie jednak przyszłość traktatu rozbrojeniowego INF – powiedziała rzeczniczka Maasa. – Minister chce zrobić wszystko, aby do samego końca wyznaczonego terminu rozmawiać o tej sprawie ze stroną rosyjską – dodała.

Zobacz też: Prezes UOKiK: postępowanie w sprawie Nord Stream 2 jest precedensowe

Jeszcze miesiąc

Stany Zjednoczone dały Rosji czas do połowy lutego, aby powrócić do przestrzegania zapisów traktatu. Zdaniem Waszyngtonu, a także NATO-6130285597505153c), Rosja mając system rakietowy 9M729, łamie umowę podpisaną w 1987 roku między USA a ówczesnym Związkiem Radzieckim. Przewiduje ona likwidację wszystkich lądowych rakiet nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu.

d2idbfp

Prowadzone w tym tygodniu rozmowy mające na cele utrzymanie traktatu w mocy zakończyły się niepowodzeniem. Moskwa i Waszyngton obarczały się wzajemnie winą za groźbę zerwania traktatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2idbfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbfp