Trwa ładowanie...
d2pzrey
18-12-2016 07:15

Szef PAIiIZ: przemiana w PAIH przebiega płynnie, czekamy na wpis do KRS

Przekształcenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Polską Agencję Inwestycji i Handlu przebiega płynnie, czekamy tylko na wpis do KRS - poinformował PAP szef PAIiIZ Tomasz Pisula. Pod nowym szyldem agencja planuje otwarcie na Azję, Afrykę czy Amerykę Łacińską.

d2pzrey

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) będzie koncentrować się na promocji polskiej gospodarki, rozwoju eksportu, promowaniu polskich inwestycji w kraju i za granicą oraz na przyciąganiu zagranicznych inwestycji do Polski. Ma działać w ramach Grupy PFR, która wdraża instrumenty finansowe nakierowane na rozwój polskich przedsiębiorców.

"Start pod nowym szyldem nastąpi w momencie pojawienia się wpisu w KRS-ie. Ale PAIiIZ, a wkrótce PAIH, działa jak dawniej. Dokładamy nowe zadania, związane z promocją eksportu, mniej skupiamy się na komunikacji i promocji wizerunku, a bardziej na realnych wynikach naszej pracy" - mówił Pisula w rozmowie z PAP.

"Przekształcenie agencji w nowy podmiot odbywa się dość płynnie: jest już decyzja Ministerstwa Rozwoju o zmianie naszej nazwy, było nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli naszego właściciela - MR, podjęto decyzję o zmianie nazwy, to jest ta zmiana formalna, a teraz czekamy na wpis do KRS" - tłumaczył.

"Dokumenty do rejestru zostały złożone w tym tygodniu. Teraz pozostaje kwestia procedury administracyjnej, która zwykle trwa kilka tygodni. Nie spodziewam się tu jakichś większych trudności" - dodał prezes.

d2pzrey

Wskazał, że PAIiIZ cały czas obsługuje inwestorów zagranicznych, jednocześnie też buduje swój filar eksportowy. "Otwieramy placówki handlowe w świecie. Przez ostatnie dwa miesiące otworzyliśmy pięć i zreformowaliśmy szóste. Aktualnie dysponujemy biurami w Szanghaju, Singapurze, Sajgonie, Nairobi, San Francisco i Teheranie" - mówił Pisula.

Jak wyjaśnił, placówki PAIiIZ zostaną automatycznie przekształcone w biura PAIH. Przejmą również rolę - podlegających dotychczas Ministerstwu Rozwoju - Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI).

"Ministerstwo Rozwoju wycofuje się z utrzymywanych oddzielnie Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, likwiduje je, a my przejmujemy część zasobów ludzkich, mienie i działalność" - wskazał Pisula.

"Następuje też pewien zwrot geograficzny, ponieważ do tej pory ten ciężar dyplomacji handlowej spoczywał głównie na Europie Zachodniej. My chcemy się otwierać na rynki zagraniczne odleglejsze - tam, gdzie bariera wejścia jest dla polskich przedsiębiorców wyższa" - mówił.

d2pzrey

"Planujemy ekspansję w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji; tam tych przedstawicielstw prawie nie było, tam też siatka ambasad nie jest zbyt gęsta, a polscy przedsiębiorcy już tam są i chcemy, by ich było więcej. Jeżeli mamy komuś pomagać, to musimy być na miejscu. Właśnie z tego powodu otwieramy sieć naszych przedstawicielstw. Docelowo za trzy lata ma być ich prawie 70" - tłumaczył.

Zapewnił również, że będzie też więcej polskich misji gospodarczych, ale planuje się zmianę ich formuły. "Rozważamy np. prowadzenie misji wirtualnych (...) w postaci telemostów. W ten sposób za niewielki procent kosztów, które miałyby być poniesione, można doprowadzić do nawiązania kontaktów, na których nam zależy" - zauważył szef PAIiIZ.

Budżet PAIH w przyszłym roku ma wynieść ok. 36 mln zł. "Ministerstwo Rozwoju zabudżetowało dla nas na przyszły rok przynajmniej trzykrotnie więcej pieniędzy od tego, czym PAIiZ dysponuje obecnie. Ten budżet będzie stopniowo zwiększany w miarę jak będziemy uruchamiali kolejne placówki i przejmowali finansowanie dawnych WPHI" - dodał Tomasz Pisula.

Budżet nowej agencji docelowo ma wynieść do 200 mln zł.

d2pzrey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pzrey