Trwa ładowanie...
dfrv0p0
dfrv0p0

Szef PAIiIZ: zależy nam, żeby polskie firmy działały na Łotwie

Zależy nam na tym, by polscy biznesmeni działali na Łotwie i będziemy te działania wspierać - mówił na forum biznesowym Polska-Łotwa prezes PAIiIZ Tomasz Pisula. Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że Łotwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dfrv0p0

"Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby zachęcić łotewskich inwestorów do inwestowania w Polsce" - powiedział w czwartek prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Tomasz Pisula. Dodał, że Agencja chce, żeby polscy biznesmeni działali również na terenie Łotwy. "Będziemy te działania wspierać" - podkreślił.

"Bardzo chcielibyśmy też wspomagać wspólne polsko-łotewskie przedsięwzięcia na rynkach krajów trzecich" - podkreślił.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników spotkania podkreślił, że "Łotwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski". Dodał, że wzajemne obroty Polski i Łotwy sięgają ok. 3,5 mld euro. W Polsce działa ok. 50 firm łotewskich, a na Łotwie inwestycje polskiego kapitału przekroczyły 60 mln euro.

dfrv0p0

Jak wskazał w liście Morawiecki, forum jest dobrą okazją, aby partnerzy z obydwu krajów lepiej się poznali i mogli uczestniczyć w budowaniu silnych gospodarek w jeszcze większym stopniu.

"Chciałbym zachęcić firmy łotewskie do rozwijania działalności w Polsce" - podkreślił Morawiecki. Jego zdaniem sprzyja temu obecna polityka rządu polskiego, na którą składają się trzy elementy: model skoordynowanej i racjonalnej obsługi inwestorów; przyjazna administracja i atrakcyjny klimat administracyjny; zharmonizowany katalog instrumentów wsparcia inwestora, dopasowany do celów rozwojowych gospodarki.

Instrumenty wsparcia - jak pisał w liście wicepremier - będą skierowane na inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej, natomiast nowa koncepcja działania specjalnych stref ekonomicznych koncentrować się będzie w większym stopniu na przyciąganiu innowacyjnych inwestycji.

Morawiecki przypomniał, że przygotowana jest też m.in, konstytucja biznesu, która wprowadzi szereg rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. "Chcę podkreślić, że priorytetami rządu polskiego jest wspieranie rozwoju nowoczesnego, innowacyjnego przemysłu w Polsce oraz ekspansji zagranicznej firm polskich, zaś celem - unowocześnienie gospodarki i jej wzrost do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów, czemu służy wdrożenie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - dodał.

dfrv0p0

"Jestem przekonany, że podmioty łotewskie mogą również uczestniczyć w procesie unowocześniania Polski z korzyścią dla obu krajów" - podsumował wicepremier.

Forum biznesowe Polska-Łotwa zorganizowane zostało z okazji wizyty w Polsce premiera Republiki Łotewskiej Marisa Kuczinskisa. Jest to okazja do zapoznania się z możliwościami współpracy gospodarczej z Republiką Łotewską, szczególnie w zakresie sektorów IT, transportu i logistyki. Organizatorami forum są: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Łotewska Agencja Inwestycji i Rozwoju oraz Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce.

dfrv0p0

Podziel się opinią

Share
dfrv0p0
dfrv0p0