Trwa ładowanie...
d2h777l
d2h777l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef PAIiIZ: zależy nam, żeby polskie firmy działały na Łotwie

Zależy nam na tym, by polscy biznesmeni działali na Łotwie i będziemy te działania wspierać - mówił na forum biznesowym Polska-Łotwa prezes PAIiIZ Tomasz Pisula. Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że Łotwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2h777l

"Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby zachęcić łotewskich inwestorów do inwestowania w Polsce" - powiedział w czwartek prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Tomasz Pisula. Dodał, że Agencja chce, żeby polscy biznesmeni działali również na terenie Łotwy. "Będziemy te działania wspierać" - podkreślił.

"Bardzo chcielibyśmy też wspomagać wspólne polsko-łotewskie przedsięwzięcia na rynkach krajów trzecich" - podkreślił.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników spotkania podkreślił, że "Łotwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski". Dodał, że wzajemne obroty Polski i Łotwy sięgają ok. 3,5 mld euro. W Polsce działa ok. 50 firm łotewskich, a na Łotwie inwestycje polskiego kapitału przekroczyły 60 mln euro.

d2h777l

Jak wskazał w liście Morawiecki, forum jest dobrą okazją, aby partnerzy z obydwu krajów lepiej się poznali i mogli uczestniczyć w budowaniu silnych gospodarek w jeszcze większym stopniu.

"Chciałbym zachęcić firmy łotewskie do rozwijania działalności w Polsce" - podkreślił Morawiecki. Jego zdaniem sprzyja temu obecna polityka rządu polskiego, na którą składają się trzy elementy: model skoordynowanej i racjonalnej obsługi inwestorów; przyjazna administracja i atrakcyjny klimat administracyjny; zharmonizowany katalog instrumentów wsparcia inwestora, dopasowany do celów rozwojowych gospodarki.

Instrumenty wsparcia - jak pisał w liście wicepremier - będą skierowane na inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej, natomiast nowa koncepcja działania specjalnych stref ekonomicznych koncentrować się będzie w większym stopniu na przyciąganiu innowacyjnych inwestycji.

Morawiecki przypomniał, że przygotowana jest też m.in, konstytucja biznesu, która wprowadzi szereg rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. "Chcę podkreślić, że priorytetami rządu polskiego jest wspieranie rozwoju nowoczesnego, innowacyjnego przemysłu w Polsce oraz ekspansji zagranicznej firm polskich, zaś celem - unowocześnienie gospodarki i jej wzrost do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów, czemu służy wdrożenie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - dodał.

d2h777l

"Jestem przekonany, że podmioty łotewskie mogą również uczestniczyć w procesie unowocześniania Polski z korzyścią dla obu krajów" - podsumował wicepremier.

Forum biznesowe Polska-Łotwa zorganizowane zostało z okazji wizyty w Polsce premiera Republiki Łotewskiej Marisa Kuczinskisa. Jest to okazja do zapoznania się z możliwościami współpracy gospodarczej z Republiką Łotewską, szczególnie w zakresie sektorów IT, transportu i logistyki. Organizatorami forum są: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Łotewska Agencja Inwestycji i Rozwoju oraz Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce.

d2h777l

Podziel się opinią

Share

d2h777l

d2h777l