Trwa ładowanie...
d1zr4od
d1zr4od

Szef rady dyrektorów Toshiby ustąpił ze stanowiska

Szef rady dyrektorów koncernu Toshiba Corp. Shigenori Shiga ustąpił we wtorek ze stanowiska - poinformowała agencja AP. Powodem rezygnacji są "potężne straty" firmy związane z jej działalnością w sektorze energii atomowej.
Share
d1zr4od

Jak poinformowała Toshiba, Shigenori Shiga nie odejdzie z firmy, pozostanie na jednym z "kierowniczych stanowisk".

Prezes Toshiby, Satoshi Tsunakawa, podczas zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej ukłonił się nisko i przeprosił za "przysporzenie kłopotów inwestorom i udziałowcom".

Przyczyną rezygnacji Shigenori Shiga są, według AP, potężne straty koncernu na amerykańskim rynku energii nuklearnej i decyzja o sprzedaży dochodowego działu Toshiby specjalizującego się w produkcji układów pamięci. Firma miała w ten sposób pozyskać pieniądze na pokrycie strat związanych z inwestycjami w przemysł atomowy.

d1zr4od

Jak podała AP, Toshiba prognozowała stratę na poziomie 712,5 miliardów jenów (6,3 mld dol.) w związku z przejęciem przez należącą do niej firmę Westinghouse spółki CB&I Stone & Webster, specjalizującej się w budowaniu instalacji nuklearnych.

Toshiba odwołała ponadto zapowiedzianą na wtorek oficjalną prezentację wyników finansowych za okres od kwietnia do grudnia 2016 roku. Jako przyczynę podała, "problemy związane z audytem". Według agencji Kyodo japoński konglomerat ujawni swoje wyniki za dziewięć ostatnich miesięcy 2016 r. najpóźniej do 14 marca.

Jak poinformowali przedstawiciele Toshiby, wartość netto firmy na koniec 2016 roku jest ujemna - na poziomie minus 191 miliardów jenów (1,7 mld dol.). Toshiba ma nadzieję na poprawę tego wyniku do końca marca, m.in poprzez "sprzedaż aktywów".

Toshiba, która zaangażowana jest w wielu branżach, od elektroniki po sektor nuklearny, powstała w 1875 r. W roku 1985 wprowadziła na masowy rynek laptop, jako pierwsza firma na świecie.

d1zr4od

Podziel się opinią

Share
d1zr4od
d1zr4od