Trwa ładowanie...
d4l6j0z

Szef "S": mam nadzieję, że RDS zażegna kryzys w dialogu społecznym (krótka)

Przez ostatnie osiem lat dialog społeczny przechodził wielki kryzys, mamy nadzieję, że dialog wróci i będziemy pracować dla dobra pracowników - mówił przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, szef "S" Piotr Duda w poniedziałek podczas pierwszego posiedzenia Rady.

Share
d4l6j0z

"Przez ostatnie osiem lat dialog społeczny przechodził u nas wielki kryzys, mimo że pracodawcy i strona związkowa podpisały tzw. pakiet antykryzysowy. Gwarantem tego pakietu był pan premier Donald Tusk. Tak faktycznie ten pakt antykryzysowy nie był zrealizowany" - powiedział Duda.

"Dzisiaj jesteśmy pełni nadziei, że ten dialog wróci na normalne tory po tych wielu miesiącach, tygodniach i latach, i zaczniemy pracować dla dobra naszych pracowników i polskiego społeczeństwa" - podkreślił.

Duda zaznaczył, że na pierwsze posiedzenie Rady zaprosił Władysława Kosiniaka-Kamysza, byłego ministra pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL, współautora ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz ostatniego przewodniczący Komisji Trójstronnej. "Obiecałem panu ministrowi, że będzie uczestniczył w posiedzeniu Rady" - mówił Duda.

d4l6j0z

W spotkaniu uczestniczą także m.in. premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego obowiązuje od 11 września br., zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

d4l6j0z

Podziel się opinią

Share
d4l6j0z
d4l6j0z